CNN Türk’te konteyner kıyımı sürüyor! ‘A Haber’den atananlar tehdit ediyor’

1 Mayıs 2020 Cuma

CNN Türk’te konteyner kıyımı sürüyor! ‘A Haber’den atananlar tehdit ediyor’

CNN Türk’ün A Haber’den atanan genel müdürü Murat Yancı, kanal çalışanı gazetecilere yönelik düşmanca tutumlarına bir yenisini daha ekledi. DİSK Basın İş, gazetecilerin salgın riski altında çalışmasını isteyen, itiraz edenleri de istifaya zorlayan Demirören’e hitaben bir açıklama yayımlayarak “Uyarıyoruz! Günü geldiğinde sizden de bugün tetikçiliğinizi yapan Ahmet Hakan, Murat Yancı ve Kubilay Gülbek’ten de bunların hesabını soracağız” dedi.

CNN Türk haber merkezinde çalışan 7 muhabir ve 9 kameramanın binaya girişlerini yasaklayan ve otoparkta kurulan konteynerde çalışmaya mahkum eden A Haber kökenli yeni genel müdür Murat Yancı, bu olayın patlak vermesinden sonra şimdi de kıyıma başladı.

Olayın duyulması üzerine izne çıkarttığı isimlerden biri olan CNN Türk muhabiri Özgür Deniz Kaya’nın görevine son verilmesinin ardından iki ayrılık haberi daha geldi.

Medyaradar’ın ulaştığı bilgilere göre; CNN Türk muhabirleri Cansel Kiraz ve Zeynep Timurlenk Pozuk’un kurum ile ilişkisi kesildi.

CNN Türk’te koronavirüs iddiası! Muhabir ve kameramanlara skandal uygulama

İSTİFA SÜSÜ VERDİLER

Koronavirüs tedbirleri kapsamında firmaların 3 ay boyunca işçi çıkarması yasaklanmıştı. İddiaya göre; Demirören Grubu, bu yasak dolayısıyla muhabirleri istifaya zorladı. Medyaradar’ın kanal kaynaklarından edindiği bilgiye göre, üst yönetim CNN Türk’te çalışan muhabirler Özgür Deniz Kaya, Cansel Kiraz ve Zeynep Timurlenk Pozut’a “Biz işten çıkaramıyoruz. Siz istifa edin, para verelim” dedi ve bu isimlerin ‘istifa süsü’ verilerek işlerine son verildi.

CHP’den CNN Türk’e bir tepki daha: Erdoğan’a sorabiliyor musun?

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Cansel Kiraz kanalla ayrılığını, “CNN Türk ile yollarımız bugün itibarıyla ayrıldı. Yeni haberlerde buluşmak dileği ile…” diye belirtti.

CANSEL KİRAZ KİMDİR?

Bilgi iletişim mezunu olan Cansel Kiraz, daha önce Hürriyet, Doğruluk Payı, 140journos, DHA gibi kuruluşlarda çalıştı. Cansel Kiraz, 1.5 yıldan fazladır CNN Türk’te muhabirlik yapıyordu.

“YENİ HABERLERDE BULUŞMAK DİLEĞİYLE…”

Zeynep Timurlenk Pozut ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “CNN Türk ile yollarımız bugünden itibaren ayrıldı. Stajyerliğimden muhabirliğime kadar geçen bu süreçte üzerimde emeği olan tüm abilerime, ablalarıma bin teşekkür. Yeni haberlerde buluşmak dileğiyle…” ifadesini kullandı.

ZEYNEP TİMURLENK POZUT KİMDİR?

Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema (İngilizce)bölümü mezunu olan Timurlenk, Star Medya Grubu ve Best FM’de görev yaptı. Zeynep Timurlenk Pozuk 3 yılı aşkın süredir CNN Türk’te çalışıyordu.

DİSK BASIN İŞ’TEN AÇIKLAMA:

Konuyla ilgili yapılan DİSK Basın İş açıklamasında, “1 Mayıs öncesinde çalışanların tüm haklarına göz diken, köleliği dayatmaya çalışan Demirören’i uyarıyoruz. Bu memleket sizin çiftliğiniz değil, ne sizin ne de başkasının” denildi.

Yandaş medyanın hali! Yaralı yakını Ekrem İmamoğlu’na teşekkür edince CNN Türk mikrofonu çekti

“Demirören Medya emekçi düşmanlığına devam ediyor!” başlıklı açıklamanın ilgili bölümü şöyle:

“Demirören bir süre önce 45 kişiyi tazminatlarını ödemeden işten çıkardı. Çünkü yargının da kendisine arka çıkacağını biliyordu. Bugünlerde ise çalışanlarını COVID-19 riski altında en kötü koşullarda çalıştırıyor. Önce binanın girişine konteynır koydurdu ve sahada çalışan muhabir ve kameramanların binaya girişini yasakladı. İtiraz edenler alelacele izne çıkartıldı. A Haber’den atanan yöneticilerin ağzında ise “Burada çok şey, çok kişi değişti, farkında değil misiniz?” tehdidi dillendiriliyor.

İklim bilimci Levent Kurnaz’dan CNN Türk tepkisi: Bugünden itibaren görüş almak için beni aramayın

Hükümetin açıkladığı üç aylık işten çıkartma yasağı nedeniyle Demirören itiraz edenlere zorunlu olarak yıllık ücretli izinlerini kullandırıyor. Bu sayede çalışanlara izin parası ödemekten de kurtuluyor. Basın İş Yasası’na göre kullanılmayan izinlerin parasının iki katını ödemekten de böylelikle kurtuluyor. Ardından da izinden dönenleri ücretsiz izne çıkartma tehdidi ile istifaya zorluyor. Öyle ya nasıl olsa arkasında AKP var, ne hak ne hukuk dinliyor.

‘TEHDİT EDİLDİKLERİ AÇIK’

Nitekim zorunlu izne çıkarılan 7 gazeteciden yıllık izin süresi en az olan Özgür Deniz Kaya, Cansel Kiraz ve Zeynep Timurlenk’e, izinden döner dönmez, artık kendileriyle çalışılmak istenmediği tebliğ edildi. 7 gazetecinin hepsine aynı dayatmanın yapılacağı, istifa etmezler dava açma yoluna giderlerse hiç tazminat alamayacakları yönünde tehdit edildikleri açık. Arkadaşlarımız olmayan adalete güvenmedikleri için bu hukuksuz duruma karşı tek taraflı iş akti feshi yoluna da gidemedi. Çünkü yeni iş bulana kadar, kanal yönetiminden alacakları tazminata ihtiyaçları var.

Büyük skandal! CNN Türk ‘Atatürk’ sözünü sansürledi

1 Mayıs öncesinde çalışanların tüm haklarına göz diken, köleliği dayatmaya çalışan Demirören’i uyarıyoruz. Bu memleket sizin çiftliğiniz değil, ne sizin ne de başkasının. Günü geldiğinde sizden de, bugün tetikçiliğinizi yapan Ahmet Hakan, Murat Yancı ve Kubilay Gülbek’ten de bunların hesabını soracağız. Emekçi düşmanlarını teker teker teşhir edeceğiz”

Benzer Haberler