Çizgili gerdanlı kırlangıç, Türkiye’de ilk defa görüntülendi

13 Ocak 2021 Çarşamba

Çizgili gerdanlı kırlangıç, Türkiye’de ilk defa görüntülendi

Çizgili gerdanlı kırlangıç olarak bilinen petrochelidon fluvicola ilk defa Türkiye’de görüntülendi. Hatay’da görülen ve kayıtlara giren bu türle Türkiye’nin kuş türü listesindeki sayısı 489’a ulaştı.

Hindistan’da dağılım gösteren ve Orta Doğu’daki bazı ülkelerde de görüntülenen çizgili gerdanlı kırlangıç, ilk defa Türkiye’de de görüntülendi. Türkiye için bir ilk tür özelliği taşıyan kuşu, kuş ve kelebek gözlemcisi Orhan Gül görüntüledi.

Kuşun ilk başta, bölgede kışlanan ev kırlangıcı olabileceğini düşündüğünü belirten Gül, daha önce gördüğü kırlangıçlara benzemediği için kuşu fotoğrafladığını ve Subaşı Kuş Gözlem Topluluğu’na gönderdiğini söyledi.

Gül, yaşadıklarını ve süreci şöyle anlattı:

“Bu sabah kalktığımda, Hatay’dan ayrılmadan önce, bir kez daha denizin kokusunu içime çekmek ve Milleyha’da nadir türlerin peşinden koşmak geldi içimden. Malum, nadir görülen incir kuşlarının tam zamanı ve hedefteki türleri geçtiğimiz günkü gözlemde görememiştim. İlk gözlem noktam Asi Nehri’nin denize döküldüğü alan oldu. Rüzgarın etkisini daha az hissettirmesinden kaynaklı olsa gerek, kıyıda oturan martılar bu kez denizin üstünde uçuşuyordu. Çok fazla vakit harcamadan, incir kuşlarının görüldüğü alana doğru gitmek istedim, arabaya bindim, yaklaşık 200 metre gitmiştim ki önümde uçan ve rüzgara karşı durmaya çalışan kısa kuyruklu bir kırlangıç dikkatimi çekti.”

“İNANILMAZ AMA GERÇEKTİ”

“Yine de kontrol etmek istedim ve durup dürbünü kaldırdım. Bir anda hızla el frenini çekip arabadan inerek, fotoğraf makinesiyle kuşu çekmeye başladım. Çünkü bu daha önce gördüğüm kırlangıçlara benzemiyordu. Çektiğim fotoğraflardan biri kanat altı, diğeri kanat üstü iki fotoğrafı hızla Subaşı Kuş Gözlem Topluluğu’ndan ekip arkadaşlarıma attım. Bu esnada kuşu izlemeye devam ettim. Bir taraftan da eBird üzerinden olası türleri incelemeye çalışıyor, heyecanıma yenik düşüyordum. Çok sürmeden beklediğim cevap geldi, inanılmaz ama gerçekti. Bu bir çizgili gerdanlı kırlangıçtı.”

“YENİ TÜRÜMÜZ HAYIRLI OLSUN”

“Hem de bizleri çok mutlu etti. Hindistan dağılımı göstermesine rağmen, Orta Doğu’dan da az sayıda kaydı olan tür, Kuveyt, BAE, Umman, İran ve Mısır’da da kaydedilmiş. Subaşı Kuş olarak bir ilke daha imza atmanın sefasıyla alandan ayrıldığımızda, nadide kuşumuz hala aynı bölgede uçmaya devam ediyordu. Yeni türümüz hayırlı olsun”

Benzer Haberler