Çip sıkıntısı Apple’ın önünü tıkıyor

24 Eylül 2021 Cuma

Çip sıkıntısı Apple’ın önünü tıkıyor

Çip sıkıntısı Apple’ı da etkiledi. Akıllı telefon pazarındaki dev isimlerden biri olan Apple, yeni nesil yonga setleri için kolları sıvadı.

Bilindiği üzere iPhone 13 modelleri kısa süre önce tanıtılmıştı. Eğer büyük bir aksilik yaşanmazsa yeni nesil iPhone modelleri de önümüzdeki yıl Eylül ya da Ekim ayında tanıtılmış olacak.

Apple’ın bu modellerini Eylül ya da Ekim’de tanıtması demek üretim bandının Ağustos’ta dönemeye başlayacağı anlamını taşıyor. Aslında genel beklenti Apple’ın iPhone 14 modellerinde 3nm’lik yonga setleri kullanması yönündeydi. Fakat mevcut şartlarda bu durum çok da mümkün görünmüyor.

 

Çip sıkıntısı

Çip sektöründe yaşanan mevcut krizden ötürü Apple bu sene çıkaracağı iPhone modellerinde 5nm üzerine şekillendirilmiş daha performanslı yongalar kullanabilir. Bu bizi şaşırtmayacaktır.

Fakat 2023’de tanıtılacak olan yeni nesil iPad modelleri için 3nm’lik çiplerin kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Özellikle de iPad Pro modellerinde kullanılacak olan 3nm’lik çipler performans açısından rakiplerle olan farkı açacaktır.

Hali hazırda mevcut iPad Pro modellerinin işlevsellik açısından etkileyici olduğunu biliyoruz. Görünen o ki Apple bu işlevselliği zirveye taşımak istiyor.

Öte yandan 2023 yılında iPad modellerinde kullanılacak olan çiplerin iPhone 15 serisinde kullanılması da hayli olası görünüyor. Elbette yine de bekleyip göreceğiz.

iOS 15.1 ilk beta sürümü, SharePlay’i getirecek

Benzer Haberler