Çin’in kripto para birimi CBDC hazır

14 Ağustos 2019 Çarşamba

Çin’in kripto para birimi CBDC hazır

Kripto para birimleri şu an için dünyanın en fazla değer gören yenilikleri içerisinde yer alıyor ve Çin’in resmi kripto para birimi de bu yenilikler içerisinde bulunuyor. Dijital para birimleri üzerinde hakimiyet kurmak isteyen Çin, kendi kripto para birimi üzerinde çalıştı. İşte haberimizin detayları.

Dünyanın önde gelen kripto paraları olan Bitcoin, Ethereum ve Facebook Libra gibi modeller blok zincir teknolojisine tamamen bağlı. Ancak Çin böyle bir para birimini istemiyor. Bu nedenle kendi kripto para birimi blok zincir teknolojisine kısmen bağlı olacak.

Bu durum her ne kadar çok nadir görülse bile yine de daha çok para politikaları üzerinde hakimiyet kurma çalışmaları ile ilişkilendiriliyor. Eğer Çin Merkez Bankası, bu para birimini diğer bankalara ve kuruluşlara kanıtlayabilirse, artık Çin’in yeni para birimi olabilir.

Instagram’da her şey sahte mi? Beğenilmeyi seviyoruz

Yaklaşık olarak 5 yıldır devam eden kripto para çalışmaları boyunca Çin, defalarca devam etmek istemedi. Ancak Huawei gibi şirketlerin ülkenin kendi kripto parasının olması gerektiğini vurgulaması Çin hükümetini daha da ateşlendirdi. Peki sizce de Çin’in kendi kripto para birimi yeterli ilgiyi görebilecek mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Benzer Haberler