Çin’den ABD’ye Ukrayna mesajı!

18 Mart 2022 Cuma

Çin’den ABD’ye Ukrayna mesajı!

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian,  Ukrayna, Rusya savaşına ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD askeri, Ukrayna’ya yardım göndererek barış getiremez” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çin’in tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu ifade eden Lijian, “Çin her zaman tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymaktan, BM Sözleşmesi’nin prensip ve ilklerine bağlı kalmaktan, tüm ülkelerin meşru güvenlik endişelerine önem vermekten, krizin sonlandırılması için barışçıl çözümüne yönelik çabaların desteklenmesine ve insanı durumu kolaylaştırmaktan yana” dedi.

“Çin’in tutumu adil, nesnel ve tartışılmaz” diyen Çinli Sözcü, ABD’de bazı isimlerin yanlış bilgi yaydığını ve Çin üzerinde baskıya neden olduğunu ifade etti.

Çin’den Ukrayna açıklaması: Haberdar olsaydık engellemeye çalışırdık

“ABD SORUNU ÇÖZMEK İÇİN ADIM ATMALI”

Lijian, “ABD, Ukrayna krizindeki ateşi körüklemek yerine üzerine düşen sorumlulukları almalı, durumu kolaylaştırmak ve sorunu çözmek için somut adımlar atmalı” ifadelerini kullandı. Çinli Sözcü Lijian “Ukrayna’nın silah yerine gıdaya ihtiyacı var. ABD, Ukrayna’ya askeri yardım göndererek barış getiremez” ifadelerini kullandı.

 

Benzer Haberler