Çin’den ithal edilen tüm araçlara yüzde 40 ek vergi geldi

Yayın tarihi: 8 Haziran 2024 Cumartesi 8:54 am - Güncelleme: 8 Haziran 2024 Cumartesi 9:07 am

Çin’den ithal tüm araçlara yüzde 40 ek vergi geldi. Bir ay sonra yürürlüğe girecek karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Çin’den ithal edilen binek araçlar için ilave gümrük vergisinde değişikliğe gidildi.

Buna göre mevcutta elektrikli otomobiller için uygulanan yüzde 40 ilave gümrük vergisi artık tüm yakıt türleri için uygulanacak.

Böylece hem ilave gümrük vergisi uygulanan araç türleri (8703 Gtip no kapsamında) yeni ve kullanılmış olarak artarak detaylandırılırken hem de en düşük ilave gümrük vergisi 7 bin 000 dolara çıkartılmış olacak.

Yeni vergi uygulaması 07 Temmuz 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. İlave gümrük vergisi uygulaması; Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) listesinde 87’nci fasılda listelenen motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunları aksam, parça ve aksesuarlarının tamamı için geçerli olacak.

Uygulama, silindir hacmi fark etmeksizin; içten yanmalı motorla çalışan otomobiller ile elektrik motorlu otomobilleri ve elektrikli araç bataryalarını da kapsıyor.

Dacia Duster’dan dev kampanya! Bayide izdiham çıkabilir…

‘GEÇMİŞ OLSUN’

Otomotiv sektörünü uzun yıllardır takip eden deneyimli gazeteci Emre Özpeynirci değişikliği X hesabından şöyle yorumladı:

“Geçmiş olsun‼️ Artık Çin’den ithal tüm araçlara %40 ek vergi geldi. Böylece artık sadece elektrikli otomobiller için değil tüm otomobiller için %10 gümrük vergisi +%40 ek vergi, yani toplam yüzde 50 vergi ödenecek. Üstüne ÖTV+KDV tabi ki.”

Öte yandan geçen ayın ortalarında Amerika Birleşik Devletleri de Çin menşeli elektrikli araç ve güneş hücreleri için uyguladığı gümrük vergisini katlayarak artırmıştı.

Resim

Kaynak: HABER MERKEZİ