Çin, yeni yasaklarıyla yine çok konuşulacağa benziyor

11 Mayıs 2022 Çarşamba

Çin hali hazırda dünyanın en büyük ekonomilerinden biri durumunda. Bu özelliğini, günümüze kadar sürdürdüğü ikincil kalitedeki uygun fiyatlı ihraç malları stratejisine borçlu olan dünyanın yeni süper güç adayı, son birkaç yıldır ise daha farklı bir stratejiyle büyüme hedeflerini tutturmaya çalışıyor.

 

Buna göre artık “Çin malı kalitesizdir” algısını yıkmak isteyen hükümet yetkilileri, bu kapsamda birçok büyük teknoloji markasını destekleyerek onların birer dünya devi haline gelmesini sağladı. Bugün de bilindiği üzere bir çırpıda sayılabilecek; Xiaomi, Oppo, Huawei, Meizu gibi birçok önemli teknoloji markası, dünya genelindeki teknoloji ticaretinin önemli birer parçaları.

 

Windows

Öte yandan artık hem yazılım hem de donanım alanlarında yeterli seviyeye gelindiğini düşünen Çinli yetkililer, ülkedeki kamu kurumlarında kullanılan bilgisayarlarda köklü değişikliklere gitmeye hazırlanıyor.

 

Çinli kaynaklardan servis edilen haberlere göre, yazılım olarak Windows’u donanım olarak da Dell ve HP’yi yasaklamayı düşünen hükümet yetkilileri, bu markalar yerine tamamen yerli firmalar tarafından üretilen ekipmanların kullanılmasını emretti.

Şu an yalnızca merkezi hükümet kurumlarında bile 50 milyondan fazla bilgisayarın bulunduğu göz önüne alındığında, Çin’in bu planını aşama aşama uygulamaya koyacağı ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde devlet dairelerinde kullanılan bütün bilgisayarların hem yazılım hem de donanım olarak yerli markalardan oluşacağı tahmin ediliyor.

Bir yazım hatası 36 milyon dolarlık kripto paraya mâl oldu