Çin aşısının FAZ-3 sonuçları açıklandı… İşte koruma oranı

3 Mart 2021 Çarşamba

Çin aşısının FAZ-3 sonuçları açıklandı… İşte koruma oranı

Türkiye’de yapılan Çin menşeili Sinovac firmasina ait Coronavac aşısının etkililiği yüzde 83,5 olarak hesaplandı. Öte yandan Hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak bulundu.

Hacettepe Üniversitesi, Türkiye’de uygulanan Çin’in Sinovac aşısının Faz-3 çalışmalarının sonucunu açıkladı.

HASTANEYE YATIŞI YÜZDE 100 ENGELLİYOR

Çin’in Sinovac aşısının Faz-3 çalışmalarına Ekim ayında başlamıştı. Faz-3 çalışmalarının sonucuna göre, aşının etkinlik oranı yüzde 83,5 olarak bildirildi. Hastaneye yatışı engelleme oranı yüzde 100 olarak açıklanan aşıya ilişkin çalışmalarda her iki koldan da ölüm yaşanmadığı belirtildi.

Türkiye’nin kullandığı Sinovac aşısıyla ilgili Çin’den flaş karar

YAN ETKİLERİ DE BELLİ OLDU

Açıklamada aşı sonrası görünen yan etkilere de yer verildi. Türkiye’de 14 Ocak’ta uygulanmaya başlanan aşının en belirgin yan etkileri yüzde 9,8 ile yorgunluk oldu. En sık görülen yan etkiler şu şekilde: Baş ağırısı (yüzde 7,6) Kas ağrısı (yüzde 3,8)  Ateş (yüzde 2,5) Titreme (yüzde 2,4) Lokal yan etkilerinden en sık görüleninse enjeksiyon yerindeki ağrılar olduğu belirtildi.

 FARKLI SONUÇLAR ENDİŞE YARATMIŞTI

Sinovac’ın Brezilya’daki üretim ve araştırma ortağı Butantan Enstitüsü, klinik çalışmalarda 14 gün arayla verilen iki doz Sinovac aşısının korona virüse karşı koruma etkisinin yüzde 50,4 olduğunu duyurmuştu. Enstitü daha önce yapılan açıklamada ise aşının hafif geçen vakalarda etkinliğini yüzde 78 olarak belirlendiği aktarılmıştı.

Çin’in Sinovac firması tarafından geliştirilen koron avirüs aşısının etkinlik oranında farklı sonuçların ortaya çıkması, aşının güvenilirliği konusunda endişeye sebep olmuştu. Aşıyı alan ülkelerden Endenozya aşının etkinlik oranını yüzde 63,5 olduğunu bildirirken, farklı sonuçların bildirilmesi sebebiyle Singapur, aşıya onay vermeden önce resmi verilerin açıklanmasını bekleyeceğini belirtmişti.

Benzer Haberler