CHP’nin soru önergesiyle ortaya çıktı: Milyonlar işsiz AKP’li bürokratlara çift maaş

30 Temmuz 2019 Salı

CHP’nin soru önergesiyle ortaya çıktı: Milyonlar işsiz AKP’li bürokratlara çift maaş

Bakan Cahit Turan, CHP’li vekil Ali Mahir Başarır’ın soru önergesine yanıt verirken, Ulaştırma Bakanlığı’nda 9 bürokratın çift maaş aldığını itiraf etti. Başarır, “Bu bürokratlara, kendi maaşlarının yanında bakanlığa bağlı şirketlerin yönetim kurulu üyesi sıfatıyla ücret ödeniyor. Vicdanlar sızlıyor” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Ulaştırma Bakanlığı’nda “Çift maaş alan” bürokratları ortaya çıkardı. CHP Mersin Milletvekili Başarır, soru önergesiyle bakanlık bünyesinde çift maaş alan bürokrat olup olmadığını öğrenmek istedi. Başarır’ın sorusuna Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan cevap verdi.

‘ÇİFT DİKİŞE GÖZ YUMUYORLAR’

Bakanlıkta aralarında; son dönemde onlarca insanımızın yaşamını yitirdiği tren kazalarının yaşandığı demiryollarından sorumlu genel müdür vekili, özel kalem müdürü, bakan yardımcısı gibi kişilerin de olduğu 9 bürokratın, kendi maaşlarının dışında yönetim kurulu üyesi sıfatıyla da ikinci maaş aldıkları ortaya çıktı.

‘Metro gelirlerine el konulacak’ iddiasına Ulaştırma Bakanlığı’ndan yanıt

 

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’a konuşan CHP Milletvekili Başarır, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) mağduriyetini hatırlatıp, “Vatandaşa hakkı olan emekliliği çok gören iktidar, kendi bürokratlarının çift dikiş maaş almasına göz yumuyor” dedi ve şunları söyledi:

 

Ulaştırma Bakanlığı, kiraladığı iki araca 1 milyon 40 bin TL ödemiş

 

‘İŞSİZLER SESİNİ DUYURAMIYOR’

“Bakan yardımcısı, özel kalem müdürü, genel müdürler ve daire başkanlarına yönetim kurulu üyelikleri ile ikinci maaş veriyorlar. Bu bürokratlara, maaşlarının yanında yönetim kurulu üyesi sıfatıyla, huzur hakkı, maaş, ikramiye, prim, yolluk vs. adları altında ücretler ödeniyor. EYT’liler, atanamayan öğretmenler, çiftçiler, mezun olan işsizler seslerini duyurmak için haykırırken, bu bürokratlara ödenen çifte maaşlar vicdanları yaralıyor.”

İŞTE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDA ÇİFTE MAAŞ ALAN BÜROKRATLAR

İşte o belge:

 

Benzer Haberler