CHP’nin ardından İYİ Parti de ‘Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu’ndan çekildi

23 Haziran 2021 Çarşamba

CHP’nin ardından İYİ Parti de ‘Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu’ndan çekildi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ardından İYİ Parti de Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu’ndan çekildi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat üyesi olduğu TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’ndan çekildi. CHP de dün komisyondan çekilmişti.
CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, dün; üyesi oldukları TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’ndan çekilmişti.

İYİ Parti kontenjanından üye olan Ankara Milletvekili Şenol Sunat da çekilme kararı aldı. Sunat, bugün Komisyon Başkanlığı’na dilekçe vererek, komisyondan ayrıldığını bildirdi.
Sunat, dilekçesinde, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bilindiği üzere komisyonun kurulmasından çok kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı’nın, hukuka uygun olmayan ve TBMM iradesini yok sayan bir gece yarısı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı, demokratik hukuk devletine uygun bir davranış değildi. Bu karar, kadınların büyük mücadele ile kazandığı tüm kazanımların yok sayılması anlamına geldiğinden, kadınları derinden yaralamıştır. Bu alınan, talihsiz ve bir o kadar da yanlış olan bu karar neticesinde, komisyona katılıp katılmama konusunda başından beri tereddütler yaşadım. İyi niyetimi kaybetmeden toplantılara mazeretim olmadığı sürece katılıp görüşlerimi ve sorularımı da yöneltmeye çalıştım.”

GERİ ADIM VURGUSU YAPILDI

Komisyon Başkanı’nın, komisyon çalışmalarına davet edilecekler konusunda istişare etmediğini, özellikle muhalefet partileri komisyon üyelerinin soru sorma şekline ve söyledikleri sözlere müdahale ettiğini ve sürekli uyarıların rahatsızlık verdiğini belirten Sunat, şu ifadeleri kullandı:

“Komisyonda dinlenecek kişilerin, komisyon üyelerine çok kısa süre önce bildirilmesi, kadın hakları ve kadına şiddet konusunda duyarlı olmayan bazı kişi ve kurumların davet edilmesi de ayrı bir garabettir. Komisyon üyesi olmayan muhalefet milletvekillerine davranış şekli ve soru sordurmama ve kaba bir dille muamele TBMM teamüllerine de aykırıdır. Meclis araştırma komisyonunun, çoğulcu değil, çoğunlukçu bir anlayışla çalışmaları devam ettireceği, yıllardır sürdürülen kadın hakları ve kadına yönelik şiddeti önleme konusunda, kazanımlardan geri adım atılacağı ve belli kesimleri memnun etmek için kanunlarda değişikliklere gidecek alt yapıyı hazırlamaya çalıştığı ortadadır.”
15 üyeli komisyonda 7’si AKP, 2’si HDP, 1’i de MHP kontenjanından olmak üzere 10 üye kaldı.

Benzer Haberler