CHP’li vekil paylaştı, AKP’nin İmam Hatip oyunu ortaya çıktı

5 Ağustos 2019 Pazartesi

Hükümetin imam hatiplerdeki doluluk oranının yüksek çıkması için kontenjan düşürdüğünü bildiren Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “Her türlü rakam oyununu yapan iktidar imam hatiplerde de aynı katakulliye başvurdu. Bu iktidarda her numara var” dedi.

İmam hatip ortaokul ve liselerinin dolu olduğu, yenilerinin yapılması gerektiği yönündeki hükümetin açıklamalarına Cumhuriyet Halk Partisi’nden yanıt geldi. Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında imam hatip okullarında doluluk oranının yüksek çıksın diye kontenjanlarının düşürüldüğünü ifade ederek “Mersin’de birçok imam hatip okulunda toplam öğrenci sayısı 4130 iken bu yıl 2040’a indi. İktidar da çıkıp ‘imam hatipler tam dolu bu yüzden yenilerini açmalıyız’ diyor. Oysa gerçek bambaşka. İmam hatipler üzerinden siyasi rant elde etmek isteyenler enflasyon, işsizlik, dış ticaret açığı rakamlarını aşağı göstermek için her türlü rakam oyununu yapan iktidar imam hatiplerde de aynı katakulliye başvurdu.

Anadolu liseleri kapasitesini iki kat aştı… İmam hatiplere sıfır kayıt

Bu iktidarda her numara var” ifadelerini kullandı.Antmen, iktidar mensuplarının kendi çocuklarını kolejlere, yurt dışlarına gönderirken vatandaşın çocuklarını zorla imam hatiplere yönlendirdiğini belirterek “Dini siyasete alet ettikleri yetmiyor şimdi de imam;hatip doluluk oranı ile oynayarak imam hatipleri de saray iktidarlarına rant düzenine alet ediyorlar.

İmam hatipler hiç bir önemde bu kadar suiistimal edilmedi. İmam hatipler üzerinden siyaset yapmak en başta imam hatiplere ve imam hatipli kardeşlerimize zarar veriyor. Bir de bakıyorsun kendi çocukları maşallah en iyi kolejlerde, yabancı okullarda. Sonra bakıyorsunuz aynı adamlar her gün vatandaşı imam hatiplere yönlendiriyor.

İmam hatipli öğrenciler de İmam hatip lisesini tercih etmedi

Çok istiyorlarsa kendileri kaydolsun çocuklarını kaydetsinler, ikiyüzlülük yapmasınlar” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen, açıklamasında Anadolu Liselerinin belirlenen kontenjanların da üzerinde kayıt aldığını belirtti.

İşte CHP Milletvekili Alpay Antmen’in paylaştığı liste:

Benzer Haberler