CHP’li Tanrıkulu: Nurtopu gibi bir darbe gündemimiz daha oldu

5 Nisan 2021 Pazartesi

CHP’li Tanrıkulu: Nurtopu gibi bir darbe gündemimiz daha oldu

CHP’li Tanrıkulu, emekli amirallerin gözaltına alınmasına ilişkin, “Nurtopu gibi bir darbe gündemimiz daha oldu. Ebedi mağdur olan AK Parti, iktidar olarak darbe gündemini kartopu gibi büyüterek, Türkiye’nin önüne attı” dedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yayınladıkları bildirinin ardından, emekli amirallerin gözaltına alınmasını eleştirdi.

Bildiri yayınlayan emekli amirallere gözaltı! Ülgen: Büyükelçilerin yayınladığı bildiriden bir farkı yok

Twitter hesabından açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu, düşüncenin açıklanması ve ifade özgürlüğünün anayasal güvence altında bulunduğunun altını çizdi. Tanrıkulu, “Kaç kişinin daha gözaltına alınacağı belli değil. Düşünce açıklaması, ifade özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Bütün bunlardan bir gündem yaratıp insanları Türkiye’nin temel konuları konusunda fikir söylemekten, düşünce üretmekten alıkoymak ve böyle bir baskı yapmak asıl darbeci zihniyettir” dedi.

“GÖZALTI KARARI HUKUK DIŞI”

Tepki çeken bildirinin yönteminin, zamanlamasının ve içeriğinin eleştirilebileceğini belirten Tanrıkulu, ancak emekli amirallerin gözaltına alınmasının ifade özgürlüğüne darbe olduğunu kaydederek, “Görüş açıkladıkları için sabah saatlerinde bu insanların gözaltına alınmasını savunamazsınız. Gözaltına alınma işlemi gibi hukuk dışı bir işlem yapılmışsa bana düşen görev bu gözaltı işlemini eleştirmektir. Umarım savcılık bu kararından vazgeçer ve bu baskıcı anlayış bir kez daha mahkum olur” diye konuştu.

103 emekli amiralin hakları ellerinden alındı

“EBEDİ MAĞDURİYET”

AKP’nin sürekli olarak mağduru oynadığını öne süren Tanrıkulu, “Şimdi yine ebedi bir mağduriyete oynamak üzere bu düşünce açıklamasını kullanacaklar. Türkiye’nin kendi gerçek gündemini saklamaya çalışacaklar” dedi.

“MECLİS BAŞKANI EL BOMBASINI TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNE ATTI “

Yaşanan son gelişmelerin Montrö ve İstanbul sözleşmeleri tartışmalarından kaynaklandığını anımsatan Tanrıkulu, “Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un, Türkiye’nin uluslararası sözleşmelerden tek imza ile çekilebileceğini açıklayarak ülke gündemine el bombası attığını” savundu.

“BU TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ”

AKP’nin ekonomik açıdan, iç ve dış politika açısından Türkiye’yi yönetemez bir noktada olduğunu kaydeden Sezgin Tanrıkulu’nun açıklaması şöyle:

“Bu durumda neye oynayacaklar, ebedi mağduriyete. ‘Görüyorsunuz değil mi arkadaşlar? 20 yıldır ben iktidardayım ama hangi tehditlerle karşı karşıyayım’ bunu söyleyecekler. Tam da bunun zemini ile ilgili olarak, onun bütün kalemşörleri, bütün siyasetçileri, bütün sosyal medyanın trol esnafları ortaya çıktılar ve yine Adalet ve Kalkınma Partisi’ni ve iktidarını mağdur göstermeye başladılar. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz, ifade özgürlüğünü, düşünce özgürlüğünü, demokrasiyi sonuna kadar savunacağız, darbeye, darbecilere her koşulda karşı çıkacağız ve darbecileri, sivil darbe yapanları mahkum ettireceğiz.”

Benzer Haberler