CHP’li Şeker: Kürt sorununu bu mecliste konuşalım ve çözelim

4 Temmuz 2019 Perşembe

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaparak Diyadin Belediye Başkanı ve Yardımcısının darp edilmesini eleştirdi. CHP’li Şeker, “İyileşmeyen, kanayan yarayı; Kürt sorununu bu Mecliste konuşalım ve çözelim. Şiddeti değil, demokratik siyaseti hâkim kılalım” sözleri ile yaşanan sorunun çözüm yeri olarak Meclis’i işaret etti.

“Diyadin’de yaşananları kabul etmek mümkün değil. Daha öncesinde ‘millî irade’ diyerek iktidara gelenler, yüzde 70 alan varken yüzde 20 alana mazbata verdiler; beğendiği kişi kazanmayınca beğenmediğinin mazbatasını vermediler; ‘KHK’liler aday olabilir ama seçimi kazandığı takdirde mazbatayı vermem’ dediler; mazbatayı verdiklerinin de dün Diyadin’de ellerini kollarını bağladılar” diyen CHP’li Şeker, “Bu ellerini kollarını bağlayan anlayış ANAP zamanında vardı, Anavatan Partisi zamanında vardı. ‘Siz belediye başkanlarını seçerseniz biz elini kolunu bağlar iş yaptırmayız’ demişlerdi ve o anlayışı merkezî idareden bu millet ‘Sen benim irademe ket vuramazsın, saygı duymak zorundasın’ diyerek gönderdi ve o anlayış Türkiye siyasetinden silindi. Ellerini kollarını bağlamak için o ipi eline alanlar ipin ucunu kaçırınca bir daha bağlayacak ip bulamadılar, siz de insanların elini kolunu bağlayacak ip bulamayacaksınız; mutlaka demokrasiye dönmeniz lazım, sandığa saygı göstermeniz lazım” diye konuştu.

Denetleme Mekanizmalarının Tekrar Hakim Kılınması Gerekiyor

“Polislerin bu davranışları sadece belediyelerde olmuyor” diyen CHP’li Şeker “Çorlu tren faciasında yakınlarını kaybedenler Anayasa Mahkemesine başvurdular ve orada siz onları polis zoruyla darp ettiniz, Meclise gelmek isteyen kadınları kapının önünde darp ettiniz, ‘Ölüyoruz!’ diyen havalimanı işçilerini şantiyelerinde darp ettiniz. Bunlar millî iradeye darptır. Avukat ‘Trafikte sıkıştık, bunu yapamazsınız’ dedi darp ettiniz. Bu otoriterleşen anlayışınız sizi hızla iktidardan uzaklaştırıyor. Bu uzaklaştırma bizim işimize gelse de bu zulmü yapmayın bu millete, bu anlayışınıza son verin. Kuvvetler ayrılığını tekrar hayata geçirelim, eksiklikleri giderilerek parlamenter sistemi, kontrol, denetleme mekanizmalarını tekrar bu ülkede hâkim hâle getirelim” uyarılarında bulundu.

Kürt Sorunun Çözüm Adresi Meclis’tir

Çağdaş şiirimizin önemli temsilcilerinden Küçük İskender’in vefatından duyduğu üzüntüyü de paylaşan CHP’li Şeker, “Küçük İskender’i, Derman İskender Över’i kaybettik, saygıyla anıyorum, Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum” dedi.

Küçük İskender’in ‘Ben mi iyileşmeyen yarayım, herkes mi keskin bıçak? Sormadım, sadece kanadım’ dizelerini hatırlatan CHP’li Şeker, “Artık soralım: İyileşmeyen, kanayan yarayı, Kürt sorununu bu Mecliste konuşalım ve çözelim. Şiddeti değil, demokratik siyaseti hâkim kılalım. Ülkeyi bölüyorsunuz. Sınırdan geçer gibi belediyelerin etrafına çit örüyorsunuz. Bu ülkede belli bölgedeki belediyelerin etrafına çit çeviriyorsunuz, güvenlik kuvvetleri aramadan sonra geçiriyor, aynı başka bir ülkenin sınırından geçer gibi. Hâlbuki Avrupa’da insanlar sınırlardan ellerini kollarını sallayarak geçiyor ama Türkiye’de, maalesef, bir bölünme var; bölen de bu ülkeyi yönetenler ve polis devleti hâline getirmek isteyenler. Kendi ülkesinde kendi belediyesine sanki bir yabancı ülkeye geçermiş gibi geçirilmek bu ülkenin hak ettiği bir uygulama değil. Bu bölücü anlayışa bir an önce son verin. Meclisi de Kürt sorununun çözümü konusunda üzerine düşeni yapmaya davet ediyorum. Bu ülke daha fazla kanamasın, bu ülke evlatlarını daha çok kaybetmesin” diyerek sorunun çözüm yerinin Meclis olduğunu vurguladı.