CHP’li Karabat: AKP’nin boş vaatleri bir köyü sular altında bıraktı!

3 Mayıs 2021 Pazartesi

Geçen yıl Nisan ayında su tutmaya başlayan Karakurt HES Barajı, Karakut köyünü sular altında bıraktı. CHP Milletvekili Özgür Karabat, köyün sular altında kalmasına rağmen köylülere verilen sözlerin tutulmadığını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Kars’ın Sarıkamış ilçesinin Karakurt köyünün olduğu bölgede AKP döneminde patlak veren HES barajlarının bir köyü sular altında bıraktığını duyurdu. Karabat, konuya ilişkin “Vatandaşlarımız AKP tarafından mağdur edilmiş, HES barajı yüzünden evlerinden tarlalarından olmuş. Vatandaşlarımızın hakkını korumak için ne gerekiyorsa yapacağız, konunun takipçisi olacağız.” dedi.

2020 Nisan ve Mayıs aylarında, BİLSEV Enerji Üretim ve Ticaret AŞ tarafından 2014 yılında başlanan Karakurt HES Barajı su tutmaya başladı. Hızla yükselen sular, Karakurt köyünde ev ve tarlaları sular altında bıraktı.

O dönem köyde yaşananlar basına yansırken, köylülerin kamulaştırma paralarını hala alamadıkları belirtiliyor.

Nisan ve Mayıs aylarında yaşananlar üzerine AKP Milletvekili Ahmet Arslan’ın köylülere yönelik yaptığı açıklamada, “İster bakanlık sorumluluğuyla ister sizlerin evlatları olma sorumluluğuyla bu işin takipçisi olacağız. Tek tek hepsini konuştuk, özellikle kamulaştırmayla ilgili bir kısım ödenekler gelmemiş, bunların gereğini yapacağız, insanımızı mağdur etmeyeceğiz” ifadelerini kullanıyor.

“VATANDAŞLARIMIZ HES BARAJI YÜZÜNDEN EVLERİNDEN TARLALARINDAN OLMUŞ”

Mağdur edilen köylüler yaşan sel felaketi sonrasında, seslerini duyurabilmek için CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Özgür Karabat’a ulaştı. Köylüler, seslerinin duyurulmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

CHP’li Karabat konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayında vatandaşlarımızın yaşadıkları bu mağduriyeti gidermek için var gücümüzle çalışacağız. Maalesef Karakurt Köyü sakinlerine iktidar sözler vermiş; ama görülüyor ki verilen sözler tutulmamış. Vatandaşlarımız AKP tarafından mağdur edilmiş, HES barajı yüzünden evlerinden tarlalarından olmuş. Vatandaşlarımızın hakkını korumak için ne gerekiyorsa yapacağız, konunun takipçisi olacağız.” ifadelerini kullandı.

KÖYDE HAYAT DURDU

Karakurt köyü HES barajı sonrasında tamamen sular altında kalırken birçok ev yaşanamaz hale gelmiş durumda. Pandemi ve kriz getirdiği geçim sıkıntısı yetmezmiş gibi evlerinden de olan köylüler, kendilerine sözü verilen ödeneklerin bir an önce ödenmesini bekliyor.

Benzer Haberler