CHP’li Gürer: Patates üreticisi ‘Yandım’ diye feryat ediyor

2 Mart 2021 Salı

CHP’li Gürer: Patates üreticisi ‘Yandım’ diye feryat ediyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, patates üreticilerinin haykırışlarını duymazdan gelen AKP iktidarının, bu sorumsuzluğunun faturasını yapılacak ilk seçimlerde ağır ödeyeceğini söyledi.

Gürer, “Üretici aylardır ‘derdimize bir çare bulun’ diye yalvarırken, iktidar su sese kulak vermedi. Depolarda çürümeye terkedilen yarım milyon tona yakın patates için geri sayım başladı. Bu ay bitene kadar depolar boşalmazsa ürün heba olacak ama bu sorun iktidarın umurunda değil” dedi.

GÜRER, ÜRETİCİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, patates üretiminin başkenti Niğde’de, çiftçileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

CUMHURBAŞKANINA GÜVENİP EKTİK AMA…

Kilogramını 1 liraya mal ettiği patatesi 50-60 kuruşa bile satamayan üreticiler, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e dert yandı. Pandemi koşullarına rağmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘her karış toprağı ekin’ çağrısına uyarak, üretim yaptıklarını belirten çiftçiler, “Biz her türlü zorluğa rağmen, girdi maliyetlerindeki artışı ve ekonomik krizleri de görmezden gelerek üretim yaptık. Gübre, mazot, tohum, ilaç, sulamada kullandığımız elektrik ve diğer girdi maliyetleri geçen yıla göre yarı yarıya artış gösterdi. Ancak biz şimdi ürünümüzü maliyetine bile satamıyoruz. Ürünlerimiz depoda çürümeyi bekliyor. Bize ‘her karış toprağı ekin’ diyen Cumhurbaşkanına sesimizi duyuramıyoruz. Aylardır yalvarıyoruz, sorunumuza bir çözüm yolu bulunmasını istiyoruz ama ne yazık ki bizim sesimizi duyan yok” diye konuştular.

ÜRETİCİ BATIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise resmi rakamlara göre 830 bin ton patates üretiminin yapıldığı Niğde’de, üreticilerin artık batma noktasına geldiğine dikkat çekti.

500 MİLYON TL ÇÖPE GİDECEK

Maliyetine yakın bir fiyata bile ürününü satmaya razı olan çiftçilere, tüccarın maliyetin yarısı kadar fiyat teklif ettiğini anlatan CHP Milletvekili Gürer, “Depolarda 500 bin ton ürün çürümeye terk edildi. Bu ay içinde depodan çıkmazsa tamamen çürür. Bu kez depoyu temizlemek dahi ciddi giderdir. Ayrıca çevre kirliliği artacak. Patates hayvan yemi de oldu ama saklama süresi doluyor.2020 yılı Ekim, Kasım aylarında depolandı. Depo süresi dolmak üzere, havaların ısınması ile çürüme hızlanır. Çiftçi yandım diyor, AKP iktidarı feryatları duymuyor. Binlerce çiftçi zaten icra kıskacında. Ürününü satamaz ise daha da zor duruma düşecek. Vakit varken, üreticinin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi için çaba gösterilmeli.” dedi.

TMO MUTLAKA ALIM YAPMALI

Patates sorununun tek çözü yolunun Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin patates alımı yapması ve ihracat yolunun açılması olduğuna da vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Genelde hububat alımı ile yetkilendirilen TMO; zaman zaman üreticiye destek olmak adına farklı ürün alımları da yapıyor. Yıllar önce patateste yaşanan benzer bir sorunda TMO patates alımı yapmıştı. Yine yapabilir ve aldığı patatesi uygun bir fiyatla tüketiciye ulaştırabilir. Ayrıca patateste ihracat kapısının mutlaka açılması lazım. İhracat teşvik primi uygulamasının hayata geçirilmesi şart. Bu uygulamalar için vakit daralıyor. Bir an önce yetkili kurumların bu öneriler doğrultusunda girişim yapması gerekiyor” diye konuştu.

ÜRETİCİ AKP İKTİDARINA TEPKİLİ

Köy ve kasabalarda ziyaret ettiği patates üreticilerinin patlama noktasına geldiğine şahit olduğunu da vurgulayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçinin sorunlarına bu kadar duyarsız olan iktidar, bu sorumsuzluğunun faturasını yapılacak olan ilk seçimlerde ağır ödeyecek. Cumhurbaşkanına güvenip üretim yapan çiftçi, şimdi icra memurlarıyla adeta köşe kapmaca oynuyor. Anadolu çiftçisinin haykırışlarını duymazdan gelen AKP, seçimlerde bu ilgisizliğin sonucunu mutlaka görecektir” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler