CHP’li Budak: Kasada para olmamasının bedeli doktorlara kesiliyor

13 Aralık 2021 Pazartesi

Sağlıkçılara getirilen özlük haklarına ilişkin düzenleme Meclis’te geri çekildi. CHP Antalya Milletvekili Osman Budak bu karara tepki göstererek ”Kasada para olmamasının bedeli doktorlara kesiliyor” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak,  doktorların ve diş hekimlerinin özlük haklarını iyileştiren düzenlemelerin TBMM Genel Kurulu’nda oy birliğiyle kabul edildikten sonra geri çekilmesi eleştirdi. Budak, yapılan şeyin kanunsuz olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Doktorların özlük haklarının iyileştirmesi açısından Parlamento bu maddeleri oybirliğiyle kabul ederek ne kadar hassas olduğunu bir kere daha gösterdi. Fakat kanun yapma tekniği açısından sıkıntıların dile getirilmesi gerekiyor.

Komisyonda 21 kanunda değişiklik yapılan bir torba kanunu görüştük. Burada günlerce konuştuk, daha sonra Genel Kurula geldi, Genel Kurulda birtakım düzeltmeler yaptık hatta 1 maddeyi geri çektik ve tam bütçe görüşmelerinin hemen öncesinde biz bunu gerçekleştirdik.

Yani daha tatile gitmeden hemen önce getirilen bir kanundu ve daha sonra da bunun yanlış olduğu anlaşıldı ve bir düzeltmeyle tekrar o işten vazgeçildi, şimdi, böyle olmaz. Yani hem topluma karşı Parlamento çok kötü bir görüntü veriyor hem de uluslararası ilişkilerde de ‘Ya, şu Parlamentoya bakın kanun bile yapamıyorlar’ noktasına bizi götürmemesi lazım. İktidar sonunda gecikmiş de olsa, eksik de olsa bir adım atmaya kalktı. Onu da eline yüzüne bulaştırdı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçesi olmadığı için düzenleme geri çekildi. Kasada para olmamasının bedeli doktorlara kesiliyor.”

Düzenleme geri çekildi, Türk Tabipleri Birliği greve gidiyor

Benzer Haberler