Olaylı Kongre… CHP’li Başkanlar protesto kararı aldı

15 Ocak 2020 Çarşamba

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi’nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kanal İstanbul projesinin Cumhurbaşkanı önderliğinde hayata geçeceğini belirtti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise  “İstanbul’a hizmet edenler her zaman hedefte olmuşlardır. O dönemdeki hizmet anlayışı günümüzde devam etmiyor” dedi. Yaşanan gelişmeler üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Cumhurbaşkanı’nın bakanlar tarafından yanıltıldığını söyledi. CHP’li belediye başkanları akşam düzenlenecek olan toplantıya katılmayacaklarını açıkladı.

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in konuşmasının ardından sahneye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank geldi. Varank, Erdoğan’ın İBB Başkanlığı dönemine atıfta bulunarak, “İstanbul’a hizmet edenler her zaman hedefte olmuşlardır. O dönemdeki hizmet anlayışı günümüzde devam etmiyor” dedi Ekrem İmamoğlu .

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesinin Cumhurbaşkanı önderliğinde hayata geçeceğini belirtti. HaberTürk muhabiri Çimen Çetin’in aktardığına göre, Bakan Kurum’un konuşma yaptığı sırada barkovizyona İBB Başkanı İmamoğlu yansıtıldı, görüntü alkışlara neden oldu.

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a dört sayfalık mektup

“TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ’NİN BU TAVRI NEZAKETSİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından sonra başlayacak öğleden sonraki oturumda İstanbul, Ankara ve İzmir belediye başkanları için oturum yapılacaktı. Kanal İstanbul tartışmasına ilişkin sorulara İmamoğlu, “Türkiye Belediyeler Birliği’nin bu tavrı nezaketsiz” dedi. İmamoğlu iki bakana tepki gösterdi, Cumhurbaşkanı’nın bakanlar tarafından yanıltıldığını söyledi. Erdoğan’a 4 sayfalık mektup verdiğini ifade eden İmamoğlu, CHP’li diğer belediye başkanları ile toplantıya katılmama kararı aldı.

İmamoğlu açıklamasında, “Belediyelerin bütçesiyle bu arkadaşlarımız orada görev yapıyorlar. Bugün ne yazık ki nezaketsiz bir gün oldu. Burada bütün belediyeler var, görevlerini yapmak için atanmış bakanlar… Örneğin Sanayi ve Teknoloji Bakanı, yüksek teknoloji, girişim ve yazılımla ilgili konuşacak sandım. Teknoloji Bakanı son 5 yılda niçin 107 milyar dolar açık verdiklerini, ihracat ve ithalat rakamları arasındaki farkı açıklayacak, daha çok iş yapmamız gerekiyor demesini bekliyorduk” dedi.

İBB’nin milyonluk servis ihalesi yine damatta!

“Teknoloji Bakanı ne alakası varsa bir su yolundan bahsetti” diyen İmamoğlu, “Peşinden Şehircilik Bakanı keza. Bütün bunlar yanlış ve katılmadığımız bir metot. Nezaketsiz bir gün yaşanmıştır. Biz Kanal İstanbul’u elbette tartışabiliriz. Kaldı ki ben defalarca davet edin, gelelim, sunum yapalım diye söyledik” diye konuştu.

İmamoğlu, “Bugün benim için en kıymetli an kendilerine taleplerimi yinelediğim 4 sayfa mektubumu iletmiş olmam. 4 sayfalık mektubumu verdim” ifadesini kullandı. ATO’dan ayrılan İmamoğlu İstanbul’a döndü.

Benzer Haberler