CHP’li Başarır’dan Özhaseki’ye ‘İliç’ tepkisi: Bir bakan yalan söyler mi?

Yayın tarihi: 21 Şubat 2024 Çarşamba 7:48 pm - Güncelleme: 21 Şubat 2024 Çarşamba 7:48 pm

CHP’li Ali Mahir Başarır, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek İliç’e 9 gün sonra gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki‘ye tepki gösterdi. Başarır, “Ameliyatlı bir şekilde İstanbul’da, Osmaniye’de oluyorsun da 8 gün sonra İliç’e gitmeye utanmıyor musun?” dedi.

Erzincan’ın İliç ilçesinde, Anagold Madencilik şirketi tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde 13 Şubat’ta meydana gelen faciada 9 işçi toprak altında kaldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, facianın üstünden geçen 9 gün ilk kez bugün bölgeye geldi. Geç gelme nedeninin geçirdiği operasyonlar olduğunu belirten Özhaseki’nin sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla bu süreç boyunca üç etkinliğe katıldığı ortaya çıktı.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Bakan Özhaseki’ye tepki gösterdi.

İliç’e 9 gün sonra gelmesini sağlık sorununa bağlayan Bakan Özhaseki’yi paylaşımları yalanladı

Başarır’ın konuşması şu şekilde:

“Bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki nihayet İliç’e vaziyet etti. Özür mahiyetinde şunu söyledi: ‘Sağlık sebeplerim vardı, 13 Şubat’ta iki saatlik bir operasyon geçirdik, ameliyat olduk.’ Eğer öyleyse geçmiş olsun.

‘BİR BAKAN YALAN SÖYLER Mİ?’

Mehmet Özhaseki, 14 Şubat’ta neredeymiş, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu ile Kentsel Dönüşüm İstişare toplantısı yapmış. 19 Şubat’ta neredeymiş? Osmaniye’de deprem konutları kura ve anahtar teslim törenindeymiş. Murat Kurum’un da bu Bakan’ın da çevreye ilişkin talanlarını biliyorum, talanlarına da bu ülke alışkın. Ama bir Bakan yalan söyler mi? ’13 Şubat’ta ameliyat oldum’ diyor, Türkiye’de infial yaratan, İliç’te bir facia meydana geliyor, 9 işçimiz hâlâ o toprağın altında çıkıp çıkmayacağı belli değil, bugün gidiyor, ‘Ameliyat oldum’ diyor. Peki, ameliyatlı bir şekilde İstanbul’da, Osmaniye’de oluyorsun da 8 gün sonra İliç’e gitmeye utanmıyor musun?Bakan yalan söylemez. Bakan yalan söylüyor. 14 Şubat’ta İstanbul’da, 19 Şubat’ta Osmaniye’de, 21 Şubat olmuş, bugün gidiyor, ‘Sağlık sebeplerinden dolayı gidemedim’ diyor. Yalan değil mi?

‘BİR KEZ OLSUN ÖZÜR DİLEYİN’

Bari savunmayın, bir kez olsun özür dileyin. Bu ülkedeki Çevre Şehircilik Bakanı bu faciadan sonra oraya gidemiyorsa ve buralardaysa, ‘Sağlık sebeplerinden dolayı 8 gün gitmedim’ diyorsa, neyi savunuyorsunuz arkadaşlar?

Ve gülüyorsunuz ama o 9 tane işçinin aileleri senin gibi gülmüyor, sırıtmıyor. Bir umutla bekliyor. Ama gülüyorsun. Ne kadar komik değil mi? Ne kadar komik.” (ANKA)

İliç’te göçük altında kalan işçinin babası isyan etti: Bakan çocuğu olsaydı canlı canlı çıkarırlardı

Kaynak: ANKA