“Erdoğan’ın yaveri bile FETÖ’cü çıktı, hadi oradan!”

10 Ocak 2022 Pazartesi

AKP’ye yakınlığıyla bilinen basın organlarında hedef gösterilen Sevtap Ayman tartışması İBB Meclis’ine taşındı. CHP’li Balyalı AKP’li gruba sert bir dille tepki gösterdi.

İktidara yakın basın organlarında terör örgütleriyle bağlantısı olduğu iddia edilen ve ‘can güvenliğim kalmadı’ diyerek İBB’deki işinden istifa etmek zorunda kalan Sevtap Ayman’ın durumu bugün İBB Meclis’inde de tartışıldı.

“BAŞKA İSİMLE TWEET ATMAK SUÇSA YELİZ KOD ADLI AKP’Lİ MİLLETVEKİLİ SUÇLANMALI”

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, AKP’lilerin ifadelerine cevap vererek, “Bahsi geçen kişi öncelikle istifa etmiştir. Can güvenliği kalmadığı gerekçesiyle istifa etmiştir. Belediyelerde işe giriş kriterleri belli. Kendisi adli sicil belgesini sunmuştur ve bir sorun görülmemiştir. Çalışanımız kendisi ile ilgili soruşturmada 7 sene önce attığı tweet ile suçlanıyor, onu da başka bir isim olarak attığı belirtiliyor. Eğer başka isim adı altında tweet atmak suçsa yeliz kod adlı AK Parti milletvekilini suçlamak gerekir” diye konuştu.

Sevtap A.’nın eşinin ablasının kendisi 6 yaşındayken yaşadığı bir olay nedeniyle 20 yıl sonra suçlandığını söyleyen Balyalı şunları söyledi:

“AK Parti bu konuda samimi değil. Kendilerinin İBDA-C’den FETÖ’ye kadar ilişki kurmadıkları terör örgütü kalmamış. Terörist başının kardeşini TRT’ye çıkaranlar kendileri. Bir bakanın, bir büyükelçinin kardeşi FETÖ’den tutuklu.Maliye Bakanı’nın FETÖ ile boy boy fotoğrafları var. Bunlarda hiçbir sorun yok, bizim çalışanımızın 6 yaşındayken, 20 yıl sonra evleneceği kişinin ablasının yaptıkları nedeniyle suçlanıyor.”

“HADİ ORADAN!”

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş “Biz FETÖ’nün terör örgütü olduğunu öğrendiğimizde mücadele etmeye başladık. FETÖ şu an onların en büyük destekçisi. PKK’ya söz verdiğiniz gibi KHK’lılara da mı söz verdiniz?” dedi.

Gökkuş’a yanıt veren Balyalı “Biz kimseye söz vermedik. Kendilerinin devlete girmesine müsaade ettikleri kişiler 15 Temmuz darbesini yaptı. Cumhurbaşkanı’nın yaveri bile FETÖ’cü çıktı. Devletin her kurumundan binlerce kişi atıldı. Bize de diyorlar ki ‘FETÖ’ye söz mü verdiniz?’ Hadi oradan” diye konuştu.

“TÜRK CEZA KANUNU’NDA OLMAYAN SUÇLAR İCAT ETTİNİZ”

CHP İBB Meclis Üyesi Ülkü Sakalar, “Sevtap Ayman bir kadın, bir anne. Eğer kocasının ablası bir yerlerden sorgulanıyorsa Sevtap Ayman’ın eşi devlet memurudur onu da soruştursaydınız. Ayman hakkında bir ceza kararı yok. 15 Temmuz’dan sonra Türk Ceza Kanunu’nda olmayan suçlar icat ettiniz. Varsa bir suç çıkarın ortaya. Biz Türkiye Cumhuriyet hukuk düzenine uygun olarak insanların kişisel verilerine saygı duyulmasını talep ediyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından İBB’de çok sayıda terör örgütüyle ‘iltisaklı’ kişinin işe alındığına yönelik açıklamanın ardından belediyede inceleme yapmak için aralarında yandaş müfettişlerinde bulunduğu bir grup çalışmaya başlamıştı. Çalışmalar sürerken özellikle AKP’ye yakınlığı ile bilinen medya organlarında ‘PKK üyeliğinden gözaltına alındı’ ve ‘Sevtap Ayman’ın eşinin kız kardeşi PKK üyesi çıktı’ başlıklı çıkan haberlerle İBB çalışanı Sevtap Ayman hedef gösterilmişti. Haberin ardından ‘can güvenliğim kalmadı’ diyerek işinden istifa etmek zorunda kalan Ayman’ın tartışması bugün İBB Meclis’ine taşındı.

AKP’de rant kavgası! Fatma Şahin: Kan kusup kızılcık şerbeti içiyorum

Benzer Haberler