CHP’li Altay’dan Erdoğan’a 128 bin TL’lik tazminat davası

28 Nisan 2021 Çarşamba

CHP’li Altay’dan Erdoğan’a 128 bin TL’lik tazminat davası

CHP’li Engin Altay, Adnan Menderes’le ilgili sözlerinin ardından kendisi için “Be ahlaksız, be edepsiz…” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 128 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aleyhine Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 128 bin TL’lik manevi tazminat davası açtığını açıkladı. Erdoğan, Altay’a Adnan Menderes’le ilgili sözlerinden ötürü “Be ahlaksız, be edepsiz…” demişti.

Altay, davayla ilgili konuşurken, “Bu görevde bulunan bir kişinin benim söylemediğim bir ifadeyi, söylemiş gibi kamuoyunda söylemesi ve hedef göstererek açıklama yapması kabul edilemez” dedi.

Altay’ın açıklaması şöyle:

“Şimdiye kadar Türk milletine hep doğruları söyledik. Anlıyorum ki doğruları duymak birilerini rahatsız ediyor. Öylesine rahatsız olmuş ki, katıldığım televizyon programındaki konuşmamı çarpıtıyor. Açıkça beni hedef göstererek ağır hakaretlerini birkaç defa tekrarlıyor. Tek adam rejiminin rehaveti içinde olanlar, seçilmiş bir milletvekiline ve kurumsal olarak da CHP’yi TBMM’de temsil eden bir grup başkanvekiline dilediği gibi hakaret etme hakkına sahip değildir.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Avukat Can Erener ve avukat Tuğçe Karabulut tarafından hukuki hazırlıklar tamamlandı. Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, 128 bin TL’lik manevi tazminat davası açtık. Erdoğan, ‘…benim akıbetimin de Menderes’in akıbeti olabileceğini ümit ettiğini söylüyor’ dedi. Benim böyle bir sözüm, böyle bir ifadem yok. TV kayıtlarını izleyen herkes bunu açıkça görecektir. Mahkemenin de göreceğine inanıyorum. Hiç kullanılmayan bir ifade ile ilgili olarak, Erdoğan, ‘ahlaksız, edepsiz’ diyor. Cumhurbaşkanı devletin ve milletin birliğini temsil eden en yüce makamdır. Dolayısıyla bu görevde bulunan bir kişinin benim söylemediğim bir ifadeyi, söylemiş gibi kamuoyunda söylemesi ve hedef göstererek açıklama yapması kabul edilemez.”

Engin Altay: Trol aklı sarayı ve AK Parti’yi esir almış

NE OLMUŞTU?

KRT’ye konuk olan CHP’li Altay, “Benzetme olmasın” diyerek başladığı konuşmasında, 1950-60 yılları arasında Başbakanlık görevinde bulunan ve 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilen Demokrat Parti lideri Adnan Menderes’in “en büyük hatasının dinci odaklara yüz vermesi” olduğunu söylemişti. Altay, “Rahmetli Menderes de bir dönem bu dinci odaklara pek yüz vermişti, taviz vermişti. Ve onlar o kadar ileri gitmişlerdi ki Menderes’ten aldıkları güç ve yüzle. Menderes, Atatürk’ü Koruma Kanunu’nu yapmak zorunda kaldı. Umarım Erdoğan’ın da sonu benzemesin Menderes’e. Onu biz sandıkla tıpış tıpış göndereceğiz” demişti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’li Altay’ın sözleri üzerine, “Be ahlaksız, be edepsiz, biz bu yola çıkarken kefenimizi giyerek bu yola çıktık. Biz ölümden korkmadık” yanıtını vermişti. Erdoğan, Altay’ın sözleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Erdoğan’ın başvurusu üzerine Engin Altay hakkında soruşturma açmıştı.

CHP’li Engin Altay hakkında soruşturma başlatıldı

Benzer Haberler