CHP’li Başarır: Saray’daki spor tesisi ihalesi yandaşa verildi

18 Mart 2022 Cuma

CHP’li Ali Mahir Başarır, Cumhurbaşkanlığı’ndaki spor sahasıyla ilgili ihalenin AKP’ye yakın şirkete verildiğini öne sürerek “Başka vatan evladı yok mu? Neden ihaleler hep 21/b ile rekabetsiz, adrese teslim şekilde yandaşlara veriliyor”dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisinde bulunan açık spor sahasının, kapalı spor sahası haline getirilme işinin 21/b (pazarlık usulü) ile adrese teslim ihale edilmesine  tepki gösterdi.

“Yolsuzlukları, çirkin, kirli ihaleleri açıklamaya devam ediyoruz. ‘Her hafta bir tane açıklayacağız’ dedik ama bu hafta iki tane açıklıyoruz. Bu kez yapılan usulsüzlük, Saray’ın içerisindeki bir yapım işi. Gençlik ve Spor Bakanlığı, 4 Ocak 2022’de Saray’ın açık spor sahasını kapalı spor salonuna dönüştürmek için bir ihale yapıyor. 21/b ile ihaleyi Siyahkalem Mühendislik İnşaat’a veriyor. Bedel 10 milyon 390 bin lira, yani asgari ücretin neredeyse yaklaşık 2 bin 500 katı. Kim bu şirketin sahibi? Ahmet Cengiz Özdemir, bu şirketin yönetim kurulu başkanı. Görevi, Ticaret Bakanı’nın başkanını atadığı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun yönetim kurulu üyesi. Aynı zamanda da Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı görevini yürütüyor. Ne kadar güzel değil mi? Gelelim eski yönetim kurulu üyelerine. Birisi Ekrem Baki, AKP’li Üsküdar Belediyesi Meclis Başkanvekili. Diğer eski yönetim kurulu ise Mehmet Mustafa Açıkalın. Kim bu? Eski İBB Genel Sekreteri, 22 ve 23. Dönem AKP Milletvekili.

“HER HAFTA İHALE DOSYALARINI AÇIKLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Arkadaşlar, bu yazık değil mi? Bu ülkede başka şirket yok mu? Başka vatan evladı yok mu? Neden ihaleler hep 21/b ile rekabetsiz, adrese teslim şekilde yandaşlara veriliyor? Neden yapıyorsunuz bunu? Bu kadar çirkinlik olur mu? Bunlar bizim paramız. Ben anlatırken üzülüyorum, kahroluyorum ama ya bu bakanlar, bu ülkeyi yönetenlerde oluyor mu bunlar? Biz, bunların hesabını tek tek soracağız ve her hafta ihale dosyalarını açıklamaya devam edeceğiz.

“21/B BİTMEDİKÇE ZAM YAĞMURU BİTMEZ”

Yapılan ihalenin 21/b ile yapılması anlaşılır gibi değil. Madem açık olan spor sahasını kapalı hale getireceksin neden açık ihale usulü ile yaparak hem şeffaflık ilkesini hem rekabet ilkesini korumuyorsunuz? Neden kamu yararını gözetmiyorsunuz? Bu ülkede gerekmediği halde 21/b, yani pazarlı usulü ile adrese teslim ihale yapıldığı müddetçe vatandaşa zam yağmuru asla bitmez.”

Benzer Haberler