CHP’li Ağbaba: Suriye sorunu ancak Suriye yönetimi muhatap alınarak çözülebilir

Yayın tarihi: 27 Eylül 2019 Cuma 10:56 pm - Güncelleme: 27 Eylül 2019 Cuma 10:56 pm

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yarın partisi tarafından İstanbul’da düzenlenecek ‘Suriye: Barışa açılan kapı’ konferansının ayrıntılarını anlattı.

RS FM’de yayınlanan Atilla Güner’le Akşam Postası programına konuk olan Ağbaba, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yakın bazı isimleri de konferansa davet ettiklerini, ancak Dışişleri Bakanlığı’nın bu isimlere vize vermediğini aktardı. Bu nedenle Şam yönetiminden katılım olamayacağını belirten Ağbaba, şunları kaydetti:

“Biz bütün siyasi partilere, devletin tüm kurumlarına, belediye başkanlarına çağrı yaptık konferans için ama katılmıyorlar. AK Parti’den cevap alabilmiş değiliz. İyi Parti, HDP ve Saadet Partisi katılacak. Göç idaresi temsilci gönderecek. Suriye’den gelen akademisyenler gazeteciler var ama hükümete yakın olduğunu düşündüğümüz bazı isimleri davet ettik, Türk Dışişleri vize vermedi. Konuşsalardı Suriye yönetiminin düşüncelerini aktaracaklardı. Biz bunun çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Suriye sorunu ancak Suriye yönetimi muhatap alınarak çözülebilir. Toprak bütünlüğü gibi görüşleri Suriye yönetimiyle birlikte savunuyoruz. PYD’yi Türkiye de Suriye de kırmızı çizgi olarak görüyor.”

“Eskiden Türkiye bölgede sorun çözen aktörlerden biriydi”

Ağbaba, Türkiye’nin dış politikasını da yorumlarken, şunları kaydetti:

“Dünyanın karşılaştığı en büyük krizlerden biriyle karşı karşıya Türkiye. Bizim politikalarımız bunun çözümüne katkı veremiyor. Genel Başkanımız sürekli bu politikanın 180 derece değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. Eskiden Türkiye bölgede sorun çözen aktörlerden biriydi. Şimdi izlenen politikalar sorunun kaynağı haline geldi.”