CHP’li Adıgüzel’den AKP’li belediyenin taş ‘yolsuzluğuna’ suçüstü!

28 Haziran 2021 Pazartesi

CHP Ordu Milletvekili Adıgüzel, AKP’li belediyeye bağlı Melet Nehri’ndeki yolsuzluğu kamuoyuyla paylaştı.

Odatv’nin aktardığına göre; CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın açıklamasında, Ordu’daki derelerin pazarlandığını kaydetti.

Adıgüzel, “Bir milletvekili olarak işi gücü bıraktık resmen hırsız kovalıyoruz. Mesaimiz bununla geçiyor” dedi ve derelerden çakıl çıkarıldığı anlara ait çektiği videoları paylaştı.

Videolarda derelerde yapılan işlemler ve Adıgüzel’in kamyon şoförüyle yaptığı konuşma yer aldı:

“İHALEDE KAMU KAYNAĞI OLAN DERE YATAKLARINDAN ÇAKIL ALINACAĞI BİLGİSİ YOK”

CHP’li Adıgüzel, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkülere konu olan Ordu’nun derelerini bile pazarlıyorlar. Ordu’nun dereleri çakıl pazarlıklarına konu oluyor. Tam 3 milyon ton bedava çakıl. Denizden kaynağına kadar tüm Meleti kazısan 3 milyon ton etmez. Bunlar damarlarımızı kazımaya kalkıyor.

Yüzsüzlük tavan yapmış. Bir de kamu yararı kılıfı uydurmuşlar. Kamu yararı yok, kişi yararı var. İhalede öyle bir madde yok. Bir firmaya ihale vermişler ancak ihalede kamu kaynağı olan dere yataklarından çakıl alınacağı bilgisi yok.

İhale bitip sonuçlandıktan sonra çıkıyorlar Ordu’nun derelerini, ihale sahibi firmaya peşkeş çekiyorlar. İhalede baştan ‘kamu kaynaklarından çakıl elde edilmesi durumunda fiyat şu kadar düşer’ denilmiyor. Ya da ihalenin başında çakılın Ordu’nun derelerinden bedava alınacağı yazsa belki başka bir firma da ihaleye girecek. Resmen bir oyun var.”

“MELET NEHRİ’NDE HIRSIZLIK YAPARKEN SUÇÜSTÜ YAPTIK”

“Ordu’nun derelerinde oynadığınız oyunun bedelini size ödeteceğiz” diyen Adıgüzel, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“DSİ Ordu şube müdürlüğüne veya Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne sorduğumuzda çakılın sadece dolgu olarak kullanıldığı söyleniyor. Fakat aynı yolun diğer ucunda Çambaşı’nda çakıl olarak kırma taş kullanılıyor.

Yukarıda Çambaşı’nda çalışan vatandaşın yaptığı iş mi doğru yoksa aşağıda dolgu malzeme olarak dere çakılını kullanan kayırdığınız firmanın yaptığı mı? Gittik bunları Melet Nehri’nde hırsızlık yaparken suçüstü yaptık. Bir milletvekili olarak işi gücü bıraktık resmen hırsız kovalıyoruz. Mesaimiz bununla geçiyor.

“FİRMANIN GİZLİ ORTAKLARININ HANGİ ESKİ BAKAN İLE HANGİ BİR ESKİ BAKANIN OĞLU OLDUĞU DA ORTAYA ÇIKACAK”

Önümüzdeki günlerde burada başka konuları da açacağız. Burada belediyenin il dışından bir beton firması ile yaptığı danışıklı işlere de geleceğiz. Bu firmanın gizli ortaklarının hangi eski bakan ile hangi bir eski bakanın oğlu olduğu da ortaya çıkacak.

Hilmi Güler Ordu’ya belediye başkanı mı, yoksa eski kabine paydaşlarına Ordu’nun derelerini mi pazarlıyor? Sn. valimizi de samimiyet ile uyarıyorum. Bu YİKOP üzerinden bu filmin çevrilmesine müsaade eder de halkın hakkını il dışından kirli ortaklıklara peşkeş çekerse gün olur bu da sorulur. Tıpkı yıllar önce bir muktedir valinin aynı işten -Melet çakılını peşkeş çekmekten- aldığı hapis cezası gibi.

Ama bunlar Ordu’yu sahipsiz sandılar. Hiç kimse Ordu’yu sahipsiz sanmasın. Ordu’nun da sahibi var.

Ordunun derelerinden çaldığınız tek bir çakıl taşının da, Yorozun tepesinde, 3 kişinin yan yana duramayacağı kadar daracık, bir masa genişliğinde zirvenin dibine kadar çift şerit yolu açarken kestiğiniz her bir fidanın, akıbeti belirsiz ağacın da, Hekimoğlu Deresi’nde yuvasını bozduğunuz balıkların da, ta Gönderiç Dağı’nın zirvesindeki kuşun yuvasından çaldığınız tek bir yumurtanın da bedelini size ödetmezsek namerdiz.”

Benzer Haberler