CHP’den Ukrayna-Rusya gerilimi hakkında açıklama

21 Şubat 2022 Pazartesi

CHP’den Ukrayna-Rusya gerilimi hakkında açıklama

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin açıklama yaptı.

 

“Ukrayna ve çevresinde 2014 yılından bu yana süren ve son zamanlarda sıcak bir çatışma riski doğuracak şekilde yükselen gerginlik, tüm dünya tarafından endişe ile izlenmektedir” diyen Çeviköz, ”Sorunun diplomatik yollardan ve diyalog ile çözülmesi için gösterilen çabalar ve yapılan girişimlerin sonuç vermesi ve Karadeniz havzasında istenmeyen bir gelişmenin yaşanmaması umulmaktadır” ifadelerini kullandı.

“TUTARLI VE BARISÇIL POLİTİKALAR YÜRÜTÜLMESİNİ SAVUNUYORUZ”

Tüm tarafların Minsk Anlaşmaları’na uyması gerektiğini belirten Çeviköz, ”Cumhuriyet Halk Partisi olarak, sorunları tahkim edici değil, Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin çözülmesi için dönemsel olmayan, tutarlı ve barışçıl politikalar yürütülmesini savunuyoruz. Bu nedenle Doğu Ukrayna’daki durum konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından da barışçı çözüm için onaylanan çerçeve anlaşma olan Minsk Anlaşmaları’na tüm ilgili tarafların uygun hareket etmesini gerekli görmekteyiz” diye konuştu.

“GERİLİMİN BİR SAVAŞA DOĞRU EVRİLMEMESİ İÇİN YÜRÜTÜLEN DİPLOMATİK TEMASLARI ÖNEMLİ BULUYOR VE DESTEKLİYORUZ”

Çeviköz, açıklamasını şöyle sürdürdü: ”Gerilimin bir savaşa doğru evrilmemesi için yürütülen diplomatik temasları önemli buluyor ve destekliyoruz. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu’nun faaliyetlerinin hiç bir engelleme ile karşılaşmadan yürütülmesine imkan sağlanması bu açıdan büyük önem taşımaktadır.

“UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DUYDUĞUMUZ SAYGIYI BİR KEZ DAHA VURGULAMAK İSTERİZ”

Uluslararası hukukun temel prensiplerinden olan ülkelerin bağımsızlığı, egemenliği ve uluslararası tanınmış sınırların kuvvet kullanarak ihlal edilemezliği ilkeleri, uyuşmazlıkların barışçı yollarla çözümü arayışlarında uyulması gereken temel unsurları oluşturmaktadır. Bu anlayışla Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne duyduğumuz saygıyı bir kez daha vurgulamak isteriz.”

Benzer Haberler