CHP’den salgın raporu: Sistemin tümüyle çökmesi tehlikesi var

17 Mart 2020 Salı

CHP’den salgın raporu: Sistemin tümüyle çökmesi tehlikesi var

CHP’li Gamze Taşçıer, koronavirüs salgınıyla ilgili hazırladığı raporda hem hasta yatakları hem de doktor sayısı bakımından Türkiye’nin diğer ülkelerden daha kötü durumda olduğuna dikkat çekti.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, koronavirüs salgınıyla ilgili “Türkiye’nin Salgına Karşı Kırılgan Sağlık Sistemi” adıyla hazırladığı raporda ülkelerin sağlık hizmetlerinde ani bir talep ve bunun sonucunda da sistemin tümüyle çökmesi tehlikesine karşı önlemler aldığına işaret etti.

Sağlık Bakanı Koca: Vaka sayısı 47’ye yükseldi

Cumhuriyet’in haerine göre Taşçıer, raporunda şunlara dikkat çekti:

– 232 bin hasta yatağı var: Türkiye’de hastane sayısı 1534’tür. Olası bir sağlık krizinde daha da önemli olan hasta yatağı sayısıdır. Türkiye’de hastanelerde yaklaşık 231 bin 913 hasta yatağı bulunmaktadır.

Türk Tabipler Birliği Başkanı Sinan Adıyaman: Büyük bir kentimizde koronavirüs vaka sayısı patladı

– Bin kişiye 2.8 yatak düşüyor: OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen hasta yatağı sayısı bakımından Türkiye 2.8 ile sondan 9. sıradadır. Japonya’da bu sayı 13,1, Almanya’da 8, Fransa’da 6, İtalya’da 3.2’dir.

– Yoğun bakım yatağı sınırlı: Türkiye’de son verilere göre erişkin yoğun bakım hasta yatağı sayısı 24 bin 71 olarak hesaplanmaktadır.

5 gündür karantinada olan sunucu Burak Akkul’un koronavirüs testi pozitif çıktı!

– Doktor sayısı yetersiz: OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen doktor sayısı bakımından Türkiye 1.9 ile son sıradadır. Avusturya’da bu sayı 5.2, Almanya’da 4.3, İtalya’da 4, Fransa’da 3.4’tür.

‘TÜRKİYE KÖTÜ DURUMDA’

Taşçıer, koronavirüs salgını durumunda hem hasta yatakları hem de doktor sayısı bakımından Türkiye’nin diğer ülkelerden daha kötü durumda olduğuna dikkat çekerek, “Bu virüsün ülkemizde yayılımını minimuma indirebilmek ve sağlık hizmetlerinin ani bir taleple çökmemesi için tüm önlemler hızla alınmalıdır” dedi.

Koronavirüs hakkında bilgi veren muhabir canlı yayında yere yığıldı!

Benzer Haberler