CHP’den İnce-İmamoğlu yalanlaması

7 Aralık 2023 Perşembe

Muharrem İnce ile Ekrem İmamoğlu‘nun görüşmesinin olağan olduğunu belirten CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, İnce’ye büyükşehir belediye başkanlığı teklifi iddiasını yalanladı.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce arasındaki görüşmeye dair açıklama yaptı.

‘GEÇMEZ, GEÇMEMİŞTİR’

Görüşmeyi doğrulayan Günaydın şunları söyledi:

“Ekrem İmamoğlu ve Muharrem İnce’nin herhangi bir görüşme yaptığı ya da görüşmede herhangi bir belediye başkanlığı sözü verdiğine ilişkin bir bilgim yok. Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızdır. Bizim belediye başkanlarının belirlenmesine Parti Meclisi (PM) karar verir. Dolayısıyla bir görüşme olması olağandır. Ancak, orada herhangi bir il büyükşehir belediye başkanlığı konusu geçemez, geçmemiştir. Her ikisini de tanırım. Mesele PM’nin görev ve yetki alanındadır.”

Muharrem İnce İmamoğlu görüşmesini doğruladı: İş birliği olacak mı?

‘TOPLU AF SÖZ KONUSU DEĞİL ‘

Günaydın, partiden çeşitli nedenlerle ayrılanların geri dönmesine ilişkin ise “PM’nin af ilan etme durumu söz konusu değildir. Partiden ihraç edilen arkadaşlarımız eğer dilekçelerini, ihraca konu olan il ve ilçeye verirlerse, onlar kendi görüşleri ile beraber bunu Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) yazarlar. MYK kendi görüşüyle PM’ye indirir. PM’de bu konu kapalı olarak oylanır. 60 PM üyesinin kapalı zarfa verdiği oylar sonucunda bir bağışlanma talebinin ilan edilip, edilmeyeceği ortaya çıkar. Bu bağlamda toplu bir af durumu söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

(DHA)