CHP’den Cemal Kaşıkçı açıklaması: Elimizden alınan gensoru yetkisini kullanacağız

12 Nisan 2022 Salı

CHP’den Cemal Kaşıkçı açıklaması: Elimizden alınan gensoru yetkisini kullanacağız

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu’nda yarın gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yargılama dosyasının Suudi Arabistan’a devredilmesi sürecindeki sorumluluklara dikkat çekeceklerini ve bunu bir “fiili gensoru görüşmesine dönüştüreceklerini” açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili Özel, 16 Nisan Anayasa değişikliğiyle parlamentonun elinden alınan “gensoru yetkisini yarın yapılacak görüşmelerde fiilen kullanacaklarını” söyledi. Özel, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Genel Başkanımız, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine dikkat çekti. Yarın, bir uluslararası anlaşmada, anayasal olarak elimizden alınmış gensoru yetkisini kullanacağız. Yarınki görüşmeleri bir fiili gensoruya dönüştürerek Cemal Kaşıkçı cinayeti ve cinayet dosyasının Suudi Arabistan’a gönderilmesi konusunda hükümetin sorumluluklarını, diplomatik sorunları, yargısal sorunları ve vicdani sorunları tartışacağız. Buradan tüm siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz, Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili elimizden alınmış anayasal gensoru yetkisini bir uluslararası anlaşmada fiili gensoruya dönüştürerek ülke gündemine getirmeyi ve tartışmayı düşünüyoruz.”

 

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ’NİN DEVRİ

Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldü. Kaşıkcı’nın cansız bedeninin parçanalarak ortadan kaldırıldığı iddia edildi. Kaşıkçı cinayetine ilişkin olarak Türkiye’de görülen 26 sanıklı dava Adalet Bakanlığı’nun ‘uygun görmesiyle’ Suudi Arabistan adli makamlarına devredildi.

Benzer Haberler