CHP’den Bakan Koca’ya: İktidarınız sınıfta kaldı hala kopya çekerek geçmenin peşindesiniz

Yayın tarihi: 24 Kasım 2022 Perşembe 6:37 pm - Güncelleme: 24 Kasım 2022 Perşembe 6:38 pm

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz aldı. İlgezidi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelik, “İktidarınız sınıfta kaldı ama siz hâlâ kopya çekerek geçmenin peşindesiniz” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, komisyonda söz aldı.

“ŞEHİR HASTANELERİ DERT YUMAĞI OLDU”

İlgezidi, Bakan Koca’ya yönelik şu ifadeleri kullandı:

Bir ülke düşünün ki yapılan ameliyat sayısı son 20 yılda yüzde 133 artsın. Bir ülke düşünün ki özel hastanede gerçekleştirilen operasyon sayısı yüzde 1, 5, 10 değil, tam yüzde 539 artsın. Böyle bir ülkede sağlıklı bir yaşamdan bahsedilebilir mi Sayın Bakan’ım? ‘Ne kadar hasta, o kadar para’ diyerek özel sektörce işletilen şehir hastaneleri, şifa kaynağı değil, dert yumağı oldular. İktidarınız sınıfta kaldı ama siz hâlâ kopya çekerek geçmenin peşindesiniz, bizim gördüğümüz

“SAĞLIKSIZ BİR SAĞLIK BÜTÇESİNİ GÖRÜŞÜYORUZ”

Bütçeler, gelişmiş demokrasilerde yaşamın, sağlığın ve tam iyilik halinin sigortasıdır. Öncelikle bakın, bu bütçe teklifinin merkezinde insan yok, binalar var. Fırsat eşitliği yok, sermayenin kayrılması var. Kamucu bir anlayış yok, özel sektörü gözeten çıkarcılık var. Ne yazık ki refah devlet yok, rantiye var. Evet, bu bütçede sarayın baskısı var. Kısacası, bugün son derece sağlıksız bir sağlık bütçesini görüşüyoruz. Hatırlatmak isterim; iktidarınızla sağlıkta sosyalizasyon yaklaşımı terk edildi. Kamu kaynaklarının sağlık sektöründe etkin ve verimli kullanımı, mali bakımdan Hazine’ye bir yük görüldü. Yine, ‘Sağlık Hazine’ye yük olmaz. Bu düşüncenin bedeli ağır olur’ dedik. İktidarınız tereddüt etmeden halk sağlığını piyasanın emrine verdi.

 

Erdoğan “Giderlerse gitsinler” demişti: Bakan Koca istifa eden doktor sayısını açıkladı