İstanbul’da 4 ilçede oyların yeniden sayılması işlemi sona erdi: İşte son durum

4 Nisan 2019 Perşembe

CHP’li Özgür Karabat İstanbul’un bazı ilçelerinde AKP’nin itirazı üzerine yapılan sayımın bittiğini duyurdu. Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu’nun 20 binin üstünde olan farkı koruduğu görülüyor…

Geçtiğimiz hafta Türkiye sandık başına gitti kıran kırana geçen yarış sonrasında partilerin sandıklar için itirazları oldu ve geçersiz oylar yeniden sayılıyor. İstanbul seçim sonuçları itirazlar sebebiyle henüz resmen açıklanmadı ve geçersiz oyların yeniden sayımı bazı ilçelerde devam etti. İstanbul’da seçim sonuçlarını belirleyecek olan geçersiz oylar sayıldıkça iki partiye de yazılan oy sayısında artış yaşanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu’nun 20 binin üstünde farkla zaferini ilan tekrardan ilan etti.

‘FATİH’TE SAYIM BİTTİ, İTİRAZLARIMIZ YİNE OLDU’

Geçersiz oyların sayıldığı Fatih ilçe Seçim Kurulundan ayrılan AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, “Fatih’in sayımı bitti, itirazlarımız yine oldu. Bazı sandık kurulu başkanlarının kabul etmediği, onlara tekrar herhalde bakılacak. Şimdilik bitti, bakalım hayırlısı Allah devlete, millete hayır etsin inşallah” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat Twitter hesabından İstanbulda 10 ilçede ayımın bittiğini duyurdu.

Karabat’ın verdiği bilgiye son durum şöyle:

Adalar, Beykoz, Şile ve Eyüpsultan ilçelerinde sayım işlemleri sonra erdi. Buna göre;

ADALAR: AKP: 5, CHP:0

BEYKOZ: AKP:152, CHP: 74

ŞİLE: AKP:0, CHP: 8

EYÜPSULTAN: AKP: 28, CHP: 0

BAYRAMPAŞA: AKP:85 , CHP: 28

FATİH: AKP: 250, CHP: 78

SARIYER: AKP: 196, CHP: 77

BÜYÜKÇEKMECE: AKP: 72, CHP: 36

BAŞAKŞEHİR: AKP: 95, CHP: 34

BAKIRKÖY: Sayım 258 farkla Ekrem İmamoğlu lehine sona erdi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat şöyle devam etti:

Şu ana kadar aldığımız sonuçlar farkın kapanamacağını açıkça gösteriyor

Sultanbeyli Maltepe ve Esenlerde sayım başlamadı beklemedeyiz.

ATAŞEHİR’de ise sayım devam ediyor Ataşehir’de tekrar sayılan 160 sandıkta Yıldırım’a 22 İmamoğlu’na 10 adet oy eklendi.

ÇATALCA’da son sayıma göre AKP’ye 13, CHP’ye 6 oy eklenmiştir.

KARTAL’da 35 sandıktaki sayım sonucunda AKP’ye 0 (sıfır) oy yazılırken, CHP’ye 10 oy eklenmiştir

BAĞCILAR’da 123 sandıkta AKP’ye 29 oy yazılırken, CHP’ye 10 oy eklenmiştir

 

 

İstanbul seçim sonuçları için nefesler tutuldu. İstanbul Fatih İlçe Seçim Kurulu’nda itirazların ardından yapılan geçersiz oyların sayımı işlemi tamamlandı. Fatih ve Beykoz’da sayım işlemi bitti, Ümraniye’de öğlen saatlerinde tamamlanması bekleniyor. Geçersiz oyların sayımı tamamen bittiğinde İstanbul seçim sonuçları belli olacak…

Geçtiğimiz hafta Türkiye sandık başına gitti kıran kırana geçen yarış sonrasında partilerin sandıklar için itirazları oldu ve geçersiz oylar yeniden sayılıyor. İstanbul seçim sonuçları itirazlar sebebiyle henüz resmen açıklanmadı ve geçersiz oyların yeniden sayımı bazı ilçelerde devam ediyor. İstanbul’da seçim sonuçlarını belirleyecek olan geçersiz oylar sayıldıkça iki partiye de yazılan oy sayısında artış yaşanıyor.


BEYKOZ – Beykoz’da yapılan iritazlar sonucunda sayım işlemi sona erdi. 550 Sandıktaki 5 Bin 733 geçersiz oy sayıldı, AKP Adayı Binali Yıldırım’a 152, CHP Adayı Ekrem İmamoğlu’na 74 oy yazıldı.

ÜMRANİYE – Ümraniye’de sayım işlemleri devam ediyor. Öğlen saatlerinde bitmesi beklenen sayımdan gelen son bilgilere göre;

Toplam sandık; 1424
İptal oyların yeniden sayıldığı sandık: 1181
Son durum; AKP’ye ilave 328
CHP’ye ilave 247 oy yazıldı.

CHP’li Barış Yarkadaş, AKP’nin itirazı nedeniyle tekrar edilen sayımların sonucunu az önce paylaştı.

CHP 25. ve 26. dönem Milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, İstanbul’daki oy sayımına ilişkin son durumu aktardı. Yarkadaş, “Tüm sandıklarda yapılacak olan bir sayım bile sonucu değiştirmez.” dedi. İstanbul son durum 

Yarkadaş, CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun oyunun 4,171,390, Saray ittifakının adayı Binali Yıldırım’ın ise  4,151,351 olduğunu paylaştı.

İŞTE BARIŞ YARKADAŞ’IN PAYLAŞIMLARI:

İstanbul son durum İstanbul son durum İstanbul son durum İstanbul son durum

 

 

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Bu sabah itibariyle 18 ilçede ilçe seçim kurulları talepleri reddetmişti. 21 ilçede sayım kararı çıkmış. 5’inde tam sayım, geri kalanlarında geçersiz oylar sayılacak. 3 ilçede bitti. Sonuçta çok fazla değişen bir şey yok” diye konuştu.

FOX TV’de Çalar Saat’in konuğu olan Öztrak, “Herkes itiraz edebilir ama elinde delil olması lazım. İtiraz edilmesi için sandık başındaki görevlilerin şerh koydurmuş olması lazım. Sıkıntı burada. İtiraz haktır. Ama bu hakkı suistimal edilmemesi için hukkuki olaması lazım. Bu sabah itibariyle 18 ilçede ilçe seçim kurulları talepleri reddetmişti. 21 ilçede sayım kararı çıkmış. 5’inde tam sayım, geri kalanlarında geçersiz oylar sayılacak. 3 ilçede bitti. Sonuçta çok fazla değişiklik yok” dedi.

Cumhur ittifakında bir çatlak daha! MHP’den iptal başvurusu

İstanbul son durum 

Benzer Haberler