CHP ve İyi Parti’de 14 il için işbirliği

15 Kasım 2018 Perşembe

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, CHP ile İYİ Parti’nin 14 büyükşehirde iş birliği yapabileceğini söyledi.

CHP ile İyi Parti’nin 14 büyükşehirde iş birliği yapabileceğini söyleyen Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya,İyi Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın’ın 14 büyükşehirde iş birliği yapılması için çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

“‘İŞ BİRLİĞİ’ DEDİKLERİ İTTİFAK”

Muharrem Sarıkaya, “14 ilde ittifak” başlığıyla yayımlanan yazısında CHP ile İyi Parti arasında yapılan görüşmeye değindi. “Tarafların adına ‘iş birliği’ dedikleri ittifak, Türkiye’nin bütününü kapsamayacak, bazı büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle sınırlı olacak” ifadesini kullanan Sarıkaya, “Eğer uzlaşı sağlanabiliyorsa, iki partinin uhdesinde olmayan ama bir araya gelinmesi halinde alınabilecek iller de kapsama alınacak” diye yazdı.

“CHP VE İYİ PARTİ, 14 BÜYÜKŞEHİR ÜZERİNDE ÇALIŞACAK”

“İki partinin dün yapılan toplantılarından yansıdığına göre bundan böyle süreç liderler tarafından belirlenen iki kurmay tarafından sürdürülecek. Bunlar, geçen seçimde de aynı yönde çalışan, dünkü görüşmede de hazır bulunan Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile İyi Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın. İyi Parti’den yansıyan bilgiye göre Tezcan ve Aydın ilk aşamada 14 büyükşehir üzerinde çalışacak” diyen Sarıkaya, şöyle devam etti:

“PAZARLIĞIN GEÇMESİ BEKLENİYOR”

Bunlar; Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Manisa, Bursa, Denizli, Eskişehir, Ordu, Samsun, Muğla, Aydın… Bu illerden Aydın, İzmir, Eskişehir’de mevcut büyükşehir belediyeleri CHP’li başkanlar tarafından yönetiliyor. Bunlara ilave CHP, Balıkesir Büyükşehir adayı olarak milletvekili Ahmet Akın’ı aday olarak açıkladı. Bu durumda geriye 10 il kalıyor; bunlar üzerinde büyükşehir pazarlığının geçmesi bekleniyor.

ANKARA’YA KARŞILIK ANTALYA

İyi Parti kurmaylarından biri ilginç bir yaklaşım sergiledi, bazı illerde uzlaşının kolay sağlanabileceğine vurgu yaptı. “Mesela…” deyip ekledi: “CHP liderliğinin Ankara’da Mansur Yavaş’ın kendilerinden aday olması talebine karşılık, biz de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için daha önce de aynı görevi yapmış, milletvekilimiz Hasan Subaşı’nın adaylığını talep edebiliriz.