CHP PM üyesinden Demirtaş açıklaması: Bir an önce serbest bırakılmalı

21 Kasım 2018 Çarşamba

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması yönündeki karara CHP’den yorum geldi: “Bir an önce serbest bırakılmalı”

Halk TV’de Çağlar Cilara’ya konuşan CHP PM üyesi avukat Gamze Pamuk Ateşli, AİHM’in Demirtaş kararının sevindirici olduğunu söyleyerek, Demirtaş’ın bir an önce serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

CHP PM üyesi Ateşli açıklamasında özetle şunları kaydetti:

“Biz bu karara uyulmasını talep ediyoruz. Bir an önce serbest kalmasını diliyor, temenni ediyoruz. Türk yargısının bağımsız olduğunu görmeye gerçekten hasretiz. Bu karar hepimizi sevindiren bir karar, en azından hukuksuzluğun son bulma ihtimaliyle de karşı karşıyayız.”

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de Twitter’dan yaptığı açıklamada “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, #SelahattinDemirtaş’ın haklarının birçok maddeden ihlal edildiği yönünde karar verdi. Demirtaş’ın bu kadar uzun süredir siyasi nedenlerle tutuklu olduğu böylece tescillenmiştir, bir an önce tahliye edilmelidir. Türkiye, Avrupa Konseyinin kurucu üyesidir. AİHM kararları, AİHS m. 46 ve Anayasa m. 90 gereği hem uluslararası hukuk alanında, hem de iç hukukta bağlayıcıdır.” yorumunda bulundu.