“Acilden yoğun bakıma geçiş dünyada 2-24 saat iken Türkiye’de 4 güne çıktı!”

Yayın tarihi: 16 Aralık 2020 Çarşamba 2:50 pm - Güncelleme: 16 Aralık 2020 Çarşamba 3:07 pm

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, pandemi sürecinde acil servislerin yetersizliğinin de ortaya çıktığını vurgulayarak, “Dünyada acil servisten yoğun bakıma geçiş süresi 2- 24 saat arasında değişirken, sağlıkta devrim yaptığını iddia eden AKP iktidarında ülkemizde bu süre 3- 4 güne çıkmış durumdadır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, hazırladığı rapor ile pandemi sürecinde yoğun bakımlarda yaşanan sıkıntıları ortaya koydu. Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yoğun bakım, anestezi, acil tıp, yoğun bakım hemşireleri, teknisyen ve teknikerlerinin temsilcilerinin katıldığı bir zoom toplantısı yapılarak, yoğun bakımlarda yaşananlar, çalışanların sorunları ve çözüm yolları ele alındı.

CHP’li İlgezdi, toplantıya katılan tüm uzmanların yoğun bakımların yatak sayısına indirgenmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, “Asıl önemli olan yoğun bakımda gerekli sağlık hizmetinin nitelikle verilmesidir. Bu yüzden önemli olan yoğun bakım uzmanı, doktor sayısı, yoğun bakım hemşiresi, tekniker ve teknisyen sayıdır. Ve maalesef bu sayılar yetersizdir” açıklamasını yaptı.

Uzman eksikliği nedeniyle yeni açılan hastanelerde, pratisyen doktorların ve yoğun bakımla alakası olmayan branş hekimlerinin görevlendirilmelerinin bu yoğun bakımlar için sıkıntı oluşturduğunun altını çizen İlgezdi, “Hemşire olmadan, personel olmadan, yoğun bakım şartlarını sağlamayan yerler yoğun bakıma çevrilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle etkin bir tedavi sağlanamamaktadır” dedi.

İlgezdi, pandemi süreci bir halk sağlığı süreci olduğunun göz ardı edildiğini ifade ederek, “Ülkemizde bu süreç yoğun bakımda çalışanların üzerine atılmış durumdadır. Pandemilerde asıl olan halk sağlığı tedbirleri alınarak çözülmeye çalışılmasıdır. Salgınlar tedavi edilerek önlenemez, yoğun bakımda önlenemez, hastane yatağı arttırılarak da önlenemez…” diye konuştu.

Korkulan oldu…. “Yoğun bakımlar yüzde 100 dolu”

“ACİLDEN YOĞUN BAKIMA GEÇİŞ TÜRKİYE’DE 4 GÜN!”

Pandemi sürecinde acil servislerin yetersizliğinin de ortaya çıktığını vurgulayan İlgezdi, “Dünyada acil servisten yoğun bakıma geçiş süresi 2- 24 saat arasında değişirken, sağlıkta devrim yaptığını iddia eden AKP iktidarında ülkemizde 3- 4 güne çıkmış durumdadır” bilgisini verdi.

Acil servis sorununun pandemi öncesinde de olduğunu söyleyen İlgezdi, “Doğru istatistik yatağın dolu ya da boş olması değil, acilde yoğun bakım ihtiyacı olan hastanın ne kadar beklediğidir” dedi.

İlgezdi, şunları kaydetti:

“PERFORMANS SİSTEMİ KALDIRILMALIDIR”

“Performans sistemi başlı başına sağlıkçıları tüketen bir sistemdir” diyen Akkuş İlgezdi, pandemi kahramanı sağlıkçıların insanca ve insan onuruna yakışır şekilde yaşayabilecekleri, tek kalemde yatacak, emekliliğe yansıyacak bir ücret taleplerinin, hemşire ve sağlık çalışanlarının kendilerine söz verilen 3600 ek göstergeyi isteklerinin yerine getirilmesini talep etti.

“BİRİNE 7 BİN, BİRİNE 22 BİN”

“Sağlıkçılar için bakanlığın açıkladığı performans adı altında verilecek ek ödemede çok büyük ayrımcılıklar yapılıyor. Yedi lira ile yirmi iki bin lira arasında değişen adaletsiz bir dağılım olmuştur. Aynı işi yapan yan yana çalışan sağlık emekçilerinin bir kısmı 7 lira alırken, küçük bir kısmı da 22 bin lira almıştır.”

Bakan Koca’dan “AKP’liler aşı olmaya başladı” iddiasına yanıt

“BİRİKMİŞ SAĞLIK TALEBİNE ÇÖZÜM YOK”

Covid 19 nedeniyle birikmiş sağlık talebi için de bir çözüm yok. Covid-19 hastalarına destek verirken diğer hastaların da unutulmaması gerekmektedir. Enfarktüs ile gelenler, ileri kanserle gelenler, şeker hastalığı komplikasyonu ile gelenler giderek artmaktadır. Ve Covid salgınını kontrol etsek bile ileriye yönelik olarak özellik kanser ölümlerinin çok artması beklenmektedir.

“ESTETİK AMELİYATLAR YAPILIYOR”

Pandemi nedeniyle birçok ameliyat yapılmazken, 1 Haziran’daki açılım ile elektif ameliyatları yapılmaya başlanmıştır. İleride risk oluşturabilecek durumdaki birçok hasta ameliyat olamazken, bir tarafta da burun ameliyatı, estetik nedenlerle ameliyatlar devam etmektedir.

“SAĞLIKÇIKLAR FATURANIN KENDİLERİNE KESİLECEĞİ KORKUSUNU YAŞIYOR”

Sağlıkçılar faturayı bize mi kesecekler korkusu yaşıyor. İktidar tarafından sağlık çalışanları yetersiz bulunarak halk karşısında yine ötekileştirilmesi ve şu anda da olduğu gibi ilerleyen zamanlarda şiddete açık hale getirilmesi sorunu ile karşı karşıyadır.”

Türkiye, son 24 saatte en çok vaka bildiren ülke oldu!