Çevre raporu: 25 bin hayvan türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

6 Mayıs 2019 Pazartesi

Çevre raporu: 25 bin hayvan türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan çevre raporu, insanların yaşadığı dünyaya ne kadar zarar verdiğini gözler önüne serdi. Rapor henüz açıklanmamış olsa da, AFP bazı bulgulara ulaştı.

Rapora göre insan nüfusu son 50 yılda iki katı can çıktı. İnsanlar artık daha uzun yaşıyor, ama daha çok tüketiyor. İnsanlar doğadan yılda 60 milyar ton kaynak alıyor. 1980’den bu yana insan kaynaklı sera gazı salınımları iki katına çıktı.

İnsanlar denizlere yılda denizler ve okyanuslara yılda 400 milyon ton ağır metal, zehirli tortu ve diğer zehirli maddeler atıyor.

Yüksek gelirli ülkeler doğal kaynaklarını yoksul ülkelere göre daha fazla harcıyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika’da insanlar ihtiyacı olanın birkaç katı et, şeker ve yağ tüketiyor. Dünyanın yüzde 40’ının ise temiz içme suyuna erişimi yok.

Sanayi balıkçılığı okyanusları yok ediyor. Dünyadaki denizlerin yüzde 55’inde 70 bin balıkçı teknesi bulunuyor.

Toprakların üçte biri tarım için kullanılıyor

8 MİLYON HAYVAN TÜRÜNÜN KALDIĞINA İNANILIYOR

Bilim adamları dünyada yaklaşık 8 milyon hayvan ve bitki türü kaldığına inanıyor.

Raporun aktardığına göre IUCN’in “kırmızı listesi”nde 100 bin hayvan bulunuyor. Bunların 4’te biri soyunun tükenme tehlikesi ile karşı karşıya.

IPBES’in raporuna göre ise 500 bin ile bir milyon hayvan çevre kirliliği ve habitatlarının yok edilmesi dsebebiyle soyunun tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.<>

2 milyar kişi hâlâ odunu ana enerji kaynakları olarak kullanıyor. Piyasadaki ilaçların yarısı bitkiler ve hayvanlardan üretiliyor

Dünyanın okyanusları ve ormanları sarı gazı salınımın yarısını yok edebiliyor.

Benzer Haberler