Çevre Koruma Bölgesi’nden 2 bin kamyon kum çalındı

6 Haziran 2021 Pazar

Çevre Koruma Bölgesi’nden 2 bin kamyon kum çalındı

Tarım Orman-İş Başkanı Şükrü Durmuş, Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden 2 bin 168 kamyon kum çalınıp satıldığını duyurdu.  Olayı tespit eden memur ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten görevden alındı.

Şükrü Durmuş, Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki kumların çalınma olayına ilişkin “Kum alınarak sera sahiplerine satıldı. Zaman zaman seraları su basıyor, taban suyunu artırmak için bu kumu kullanıyorlar. Burası Özel Çevre Koruma Alanı. Buradan bir taş parçası bile alamazsınız” ifadelerini kullandı.

Durmuş, görevli muhafaza memurlarından birinin, olayı yargı sürecine taşıyabilmek için kayıt almak isterken AKP İlçe Başkanı tarafından engellendiğini ve kaymakam tarafından da görevinden alındığını belirtti. Durmuş, “Çünkü AKP İlçe Başkanı memura ‘Burada zapt tutmayın, biz bölge müdürünü aradık’ dedi. Memur da ‘Değil bölge müdürü Sayın Cumhurbaşkanımız gelse ben bu zaptı tutacağım’ dedi. Memuru önce lojmanından çıkarttılar, sonra kaymakam bu sözü Cumhurbaşkanı’na hakaret saydı ve görevden aldı. Sendikamızın itirazlarıyla memur işine döndü. Olaya göz yuman orman işletme şefi ve işletme müdürü hâlâ görevde dedi.

ATATÜRK’ÜN TALİMATI

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre Durmuş, bölgeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Kumul gece rüzgârlarının etkisiyle kıyıdaki kumların çevredeki yaşam alanlarında bir kum dağı oluşturması demek. 1937 yılında da bizzat Atatürk’ün talimatıyla burada kumul ağaçlandırması çalışması yapıldı. Avustralya’dan ve Kıbrıs’tan ağaç türleri getirtildi” dedi. Bu çalışma sayesinde uzun yıllar tarım alanlarının korunduğunu vurgulayan Durmuş, “Bu olaydan sonra kumul hareketi yeniden başlayabilir. Ayrıca orası antik kent, kazı çalışmaları yapıldı. Endemik türlerle birlikte bölgede yaşayan carette caretta’ların yaşam alanları zarar görmüş olabilir”

Oyuncu Levent Üzümcü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma “Bu haberi okuyunuz ve nasıl bir suç örgütüyle karşı karşıya olduğumuzu anlayınız” notunu düştü.

 

 

Benzer Haberler