Çeviköz’den Soylu’ya: Cihatçı isme vatandaşlık verildi mi?

29 Haziran 2021 Salı

Çeviköz’den Soylu’ya: Cihatçı isme vatandaşlık verildi mi?

CHP’li Ünal Çeviköz, Ecnad’üş Şam adlı cihatçı grubun lideri Ebu Hamza’ya ‘Manar Al-Shami’ ismiyle Türk vatandaşlığı verildiği iddiasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Çeviköz, Suriye’de faaliyet gösteren Ecnad’üş Şam adlı cihatçı grubun lideri Ebu Hamza’ya ‘Manar Al-Shami’ ismiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verildiği iddiasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Çeviköz, “Kişiye ait olduğu belirtilen T.C. numarası ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı No ile İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden sorgulama yapıldığında kamuoyuna yansıyan iddiaların doğru olduğu görülmektedir” dedi ve Soylu’ya şu soruları yöneltti:

*Bahse konu kişiye T.C. vatandaşlığı verilmeden önce hakkında Emniyet Müdürlüğü/ Jandarma Komutanlığı tarafından tahkikat yapılmış mıdır? Yapıldıysa, bu tahkikatın sonucu nedir?

*Bahse konu kişi, T.C. vatandaşı olma şartları arasında bulunan milli güvenlik ve kamu düzenine herhangi bir tehlike oluşturmamak şartına uymakta mıdır?

*Bu kişiye T.C. vatandaşlığı verilmesi bilginiz dahilinde midir?

*Bahse konu kişi, T.C. vatandaşı olma şartlarının hangilerini sağlamaktadır?

*T.C. vatandaşlığı verilen yabancı sayısı kaçtır? Bu kişiler daha öncesinde hangi ülkelerin vatandaşlığına sahiptirler?

ABD’Lİ GAZETECİ, ESKİ EL KAİDE KOMUTANI OLDUĞUNU İDDİA ETMİŞTİ

Öte yandan ABD’li gazeteci Lindsey Snell, eski El Kaide komutanı olduğu iddia edilen Al-Shami’nin Türkiye vatandaşlığı aldığını belirtmiş ve T.C. kimlik kartını paylaşmıştı. Al Shami’nin ‘Ecnad’üş Şam’ adlı cihatçı grubunun liderlerinden Ebu Hamza olduğu ve daha önce de Ukrayna vatandaşlığı aldığı iddia edilmişti.

TIKLAYIN – El Kaide komutanının Türkiye vatandaşlığı aldığı öne sürüldü

Benzer Haberler