Cevdet Yılmaz canlı yayında zam oranı verdi: Yüzde 50 civarı…

Yayın tarihi: 16 Aralık 2023 Cumartesi 10:11 am - Güncelleme: 16 Aralık 2023 Cumartesi 10:26 am

Canlı yayında asgari ücret ve emekli zammına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bir de zam oranı verdi.

Türkiye’de asgari ücretli, memur ve emekli yeni maaş zamlarını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz katıldığı canlı yayında memur ve memur emeklisi için “Yüzde 50 civarında bir artış olacak” dedi. Yılmaz asgari ücret için de “3 taraf var bir denge içinde bunu belirleyeceğimizi düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

KONUT VE KİRA FİYATLARI

“Asgari ücret ve emekli zammı konularına değinen Cevdet Yılmaz, şunları söyledi: “Otomotivde ciddi bir fiyat düşüşü gördük. Konut fiyatları ve kiralar da eski ivmeyi kaybetmiş durumda ancak henüz istediğimiz oranda değil. Daha da aşağıya gelmesi için gayret ediyoruz. Konut konusunda arz yönlü politikalar önemli. Öncelikle konut arzını artırmamız gerekiyor. Son dönemlerde en önemli adımlarımızdan biri kentsel dönüşüm. Bir taraftan talebi kontrol ederken bir yandan da arzı artırıcı politikalarla konut fiyatlarını ve kiralarını kalıcı düşürme gayretindeyiz.

ASGARİ ÜCRET

Geçen yıl asgari ücretle ilgili iki önemli gelişme oldu. Asgari ücretti geçen yıl yüzde 107 artırdık. Tarihi bir kararla asgari ücreti vergiden muaf tuttuk. Şimdi yeni bir müzakere başlamış durumda. 3 taraf var burada. İşletmelerle çalışanlar arasındaki dengeyi sağlamak gerek. Dolayısıyla bir denge içinde bunu belirleyeceğimizi düşünüyoruz. Bizim ana hedefimiz çalışanları enflasyona ezdirmemek olmuştur.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI

İmkanlarımızı zorlayarak emeklilerimizin yanında olacağız. Memur emeklisiyle ilgili toplu sözleşme gereği alacakları bir fark ve enflasyon farkı var. Memur ve memur emeklisi için yüzde 50 civarında bir artış olacak. İşçi emeklileri daha farklı şartlara tabi. Farklı emekli kesimleri arasındaki dengeyi koruyucu ve özellikle daha düşük alanları gözetici bir yaklaşım sergileyeceğiz.”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı! İşte olası 4 senaryo

Kaynak: TELE1