Çerkezoğlu: Asgari ücretin tek bir işçi üzerinden belirlenmemesi gerekiyor

Yayın tarihi: 11 Aralık 2023 Pazartesi 3:04 pm - Güncelleme: 11 Aralık 2023 Pazartesi 3:04 pm

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm yurttaşları ilgilendiren asgari ücret ile ilgili konuşan Arzu Çerkezoğlu, DİSK’in artan enflasyon karşısında asgari ücret rakamı açıklamayacağını ifade ederek asgari ücretin tek bir işçi üzerinden belirlenmemesi gerektiğini ifade etti.

Milyonlarca çalışan asgari ücrete yapılacak zam oranını merakla beklerken, bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk kez toplandı. Toplantıda karar çıkmadı. Komisyon 18 Aralık Pazartesi günü yeniden toplanacak. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretle ilgili “Türkiye’de hâlâ asgari ücret tek bir işçi üzerinden hesaplanıyor. Oysa hepimizin bir ailesi var. Bir işçinin ailesiyle birlikte yaşayabileceği geçim ücreti olabilmesi için, insanca yaşayacak bir ücret olması için asgari ücret mücadelemizi büyütmeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.

DİSK üyeleri, bugün Edirne Saraçlar Caddesi’nde asgari ücretle ilgili basın açıklaması yaptı. Çerkezoğlu, şunları söyledi:

“Bugün asgari ücreti yüksek enflasyon koşullarında 2024 yılında ‘Tek sefer belirleyeceğiz’ diyenlere, ‘Bir kez asgari ücret belirleyeceğiz ve bu iş burada bitecek’ diyenlere, o yapılan artışla beraber bir yıl boyunca milyonlarca işçiyi açlığa, yoksulluğa mahkûm etmek isteyenlere buradan çok açık bir şekilde söylüyoruz; ‘Bir asgari ücret belirleriz bu işi bitiririz’ diyenler bilsinler ki, asgari ücrete yapılan zammı hiç etmeye çalışanlar bilsinler ki, DİSK için Türkiye işçi sınıfı için bu iş burada bitmez.

Gerçekten o kadar yüksek enflasyonlu bir sürece girdik ki, bugün aldığımızı yarın aynı fiyata alamadığımız bir süreçteyiz. Dolayısıyla bizim aralık ayında söyleyeceğimiz bir rakam zamlı asgari ücreti alacağımız 1 Şubat’a kadar uçup gidecek. O nedenle biz artık asgari ücrette rakamların peşinden koşmak istemiyoruz. İnsanca yaşayacak bir ücret istiyoruz. İşçinin ailesiyle birlikte yaşayabileceği bir ücret olsun istiyoruz. Türkiye’de hâlâ asgari ücret tek bir işçi üzerinden hesaplanıyor. Oysa hepimizin bir ailesi var. Bir işçinin ailesiyle birlikte yaşayabileceği geçim ücreti olabilmesi için insanca yaşayacak bir ücret olması için asgari ücretin mücadelemizi büyütmeye kararlıyız.”

Asgari ücret ne kadar olacak? İlk toplantıda karar çıkmadı

Kaynak: TELE1