Ceren Damar hakkında çirkin ifadeler kullanan sanık avukatına hapis cezası

16 Eylül 2022 Cuma

Ankara’da, akademisyen Ceren Damar Şenelin öldürülmesine ilişkin davada, sanık savunmasındaki sözleri tepki çeken avukat Vahit Bıçak, ‘kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak’ suçundan ‘iyi hal indirimiyle’ 1 yıl 8 ay hapse çarptırıldı. Mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Çankaya Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019’da yerleşkedeki odasında, kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından tabancayla vurulduktan sonra bıçaklanarak katledildi. Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı; karar Yargıtay tarafından da onandı.

Sanığın avukatı Vahit Bıçak, bu dava kapsamında yaptığı savunmada, öldürülen Ceren Damar Şenel’e yönelik sözleri nedeniyle büyük tepki çekti. Bıçak, bu nedenle kendisine sosyal medyada tepki gösteren İsmail Çolak hakkında şikayette bulundu. Çolak için Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı tarafından ‘hakaret’ suçundan iddianame hazırlandı. Avukat Bıçak da bu iddianameyi sosyal medya hesabından paylaştı.

Bu kez İsmail Çolak’ın şikayeti üzerine avukat Vahit Bıçak hakkında, ‘kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak’ suçunda dava açıldı. Ankara Gölbaşı 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına katılan Bıçak, müştekiyi tanımadığını, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava nedeniyle kendisine yönelik hakaret içerikli paylaşımlar yapan kişilerden şikayetçi olduğunu, müştekinin de bu kişilerden biri olduğunu söyledi. Şikayetçi olduğu kişiler hakkında hazırlanan iddianameleri adres kısımları ve savcının ismini kapalı paylaştığını belirten Bıçak, “Ceza hukuku profesörüyüm. Neyin suç, neyin suç olmadığını bilecek durumdayım. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

İsmail Çolak’ın avukatı Cenk Yiğiter ise sanığın, müvekkilinin kimlik bilgilerini sosyal medya hesabından açık paylaştığını ve atılı suçun oluştuğunu belirterek, cezalandırılmasını talep etti.

‘İYİ HAL’ İNDİRİMİ UYGULANDI

Tarafların beyanların ardından mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanık Vahit Bıçak’ın cezalandırılmasını talep etti. Bıçak’ın son sözlerinin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığa 2 yıl hapis cezası verdi. Cezayı ‘iyi hal’ indirimi uygulayarak 1 yıl 8 aya düşüren mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Vahit Bıçak’a, Ceren Damar Şenel’in öldürülmesine ilişkin davada sanık savunması sırasında söylediği sözler nedeniyle Ankara 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava sürüyor. Hakkında Ankara Barosu tarafından açılan disiplin kovuşturması da süren Bıçak, yargılandığı davalar kapsamında ilk kez hapis cezasına çarptırıldı.

NE OLMUŞTU?

Ceren Damar cinayetine ilişkin görülen duruşmada, sanık avukatı Vahit Bıçak’ın  savunmasında”Ceren Damar Şenel’in, müvekkiline cinsel istismarda bulunduğunu, konumunu kullanarak bu istismarı sürdürdüğünü ve müvekkilini tehdit ettiği” yönündeki ifadeleri büyük tepki çekmişti.

Bıçak, yine sosyal medya hesabından,”Sevgili lise ve üniversite öğrencisi gençler; üzerinizde otorite kullanma yetkisine sahip öğretmen, öğretim üyesi, okutman, araştırma görevlisi vs. yüksek not verme veya başka vaatlerle cinsel taleplerde bulunursa sakın sessiz kalmayın” paylaşımını yapmıştı.

Damar ailesi bunun üzerine sanık avukatı Vahit Bıçak hakkında, duruşma sırasında yaptığı savunmalar, sosyal medya paylaşımları ve açıklamaları nedeniyle şikayette bulunmuş, Avukat Vahit Bıçak hakkında, ‘kişinin hatırasına hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

“AVUKATLIK CÜBBESİNİN ALTINA SIĞINARAK AİLEMİZİN ONURUNU KATLETTİ”

Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, “Kızım, başkalarının hakkını gasbeden bilgi hırsızı bir katil tarafından katledildi. O, yargılandığı davada cezasını aldı. Onun görevini sanık Vahit Bıçak alarak, kızımın mezarda kemiklerini sızlattı. Kızımı ikinci kez katletti. Hatırasına hakaret edip, iffetine dil uzattı. Bana ve aileme hakaret edip, tehdit etti. Avukatlık cübbesinin altına sığınarak, ailemizin onurunu katletti. Bütün bunları para kazanmak için, reklam için yaptı. ‘Kazanmak için her yol mübah’ diyerek kızım hakkında uydurduğu bel altı senaryoları ısrarla duruşma salonunda ve medyada anlattı. Ben eğitimciyim; biliyorum ki buna gerekli ceza verilmezse yolu yol olur. Başka kişilere örnek olur. Şikayetçiyim, sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum” demişti.

KENDİSİNE TEPKİ GÖSTERENLERE DAVA AÇTI

Avukat Vahit Bıçak, katledilen akademisyen Ceren Damar Şenel hakkındaki sözleri nedeniyle kendisine tepki gösterenlerden şikayetçi olmuş, İsmail Çolak isimli kişinin bilgilerini sosyal medyada paylaşması gerekçesiyle kendisine dava açılmıştı.

Ceren Damar’ın katili Hikmet’in avukatı hakkında hapis istemi