Ceren Damar davasında yeni gelişme… Mahkeme’den bir karar daha

24 Şubat 2020 Pazartesi

Hasan İsmail Hikmet’in duruşmayı takip eden stajyer avukat Y.G.’nin ‘Savunma hakkımı kısıtladı’ gerekçesiyle yaptığı suç duyurusuna savcılık ‘İddialar soyut diyerek’ takipsizlik kararı verdi.

Akademisyen Ceren Damar cinayetinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Hasan İsmail Hikmet’in, müşteki avukatlarına yönelik yaptığı şikayetler sonuçlanmaya başladı. Hikmet’in duruşmayı takip eden stajyer avukat Y.G.’nin ‘Savunma hakkımı kısıtladı’ gerekçesiyle yaptığı suç duyurusuna savcılık ‘İddialar soyut diyerek’ takipsizlik kararı verdi.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, Ankara’da Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019’da üniversite yerleşkesindeki odasında sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından tabancayla vurulduktan sonra 17 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.

250 KİŞİ ŞİKAYETTE BULUNDU

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık avukat Vahit Bıçak’ın savunması ve açıklamaları tartışma yarattı. Bıçak, 21 Şubat’taki duruşmada aralarında Damar ailesi, avukatları ve duruşma salonunda bulunan bazı izleyiciler dahil 250 kişi hakkında şikayette bulunduğunu açıkladı ve şikayetlerin devam edeceğini bildirdi.

Sanık Hikmet ve avukatı Vahit Bıçak’ın yaptığı şikayetlerle ilgili savcılık kararını vermeye başladı.

Soruşturma dosyasına göre sanık Hikmet, duruşmayı izleyen stajyer avukat Y.G. hakkında ‘Adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Hikmet, suç duyurusunda, “Y.G.’nin hem kendisinin savunma hakkına müdahale ettiğini hem de avukatının savunma görevini yerine getirmesini engellediğini” iddia etti.

‘SÖZ ALAMADIM’

Stajyer avukat Y.G. de yazılı olarak verdiği savunmasında, “Ankara Barosu’nun TODAM görevlendirmesiyle duruşmada izleyici bölümünde duruşmayı takip ettiğini, duruşmaya herhangi bir dahlinin olmadığını, herhangi bir söz de almadığını” belirtti.

TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

Savcılık Hikmet’in şikayetinde takipsizlik kararı verdi. 28 Ocak tarihli kararda “Her ne kadar şüpheli hakkında adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçundan soruşturma başlatılmış ise de şüphelinin atılı suçu işlediğine dair soyut iddia dışında delil elde edilmediği anlaşılmıştır” denildi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Hikmet’in, Damar ailesi adına davayı takip eden 26 avukat hakkında yaptığı suç duyurusuna ilişkin soruşturma ise devam ediyor.