Ceren Damar davasında gerekçeli karar açıklandı

Yayın tarihi: 6 Mart 2020 Cuma 2:04 pm - Güncelleme: 6 Mart 2020 Cuma 2:04 pm

Öğrencisi tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar davasında gerekçeli karar açıklandı.

Kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar Şenel davasında gerekçeli karar açıklandı.

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nce açıklanan kararın gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“Sanık ve müdafinin maktuleden kaynaklanan sanığa yönelik haksız saldırı ve haksız hareketleri nedeniyle sanığın eyleminin meşru savunma veya haksız tahrik altında işlendiğine yönelik savunmalarına başkaca araştırma veya soruşturmaya lüzum kalmaksızın mahkememizce itibar edilmemiştir.

NE OLMUŞTU?

Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel, kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından 2 Ocak 2019’da üniversite yerleşkesindeki odasında tabancayla vurulduktan sonra bıçaklanarak öldürülmüştü.

Sanık avukatı Vahit Bıçak’ın esas hakkındaki mütalaaya karşı yaptığı savunma sırasında Ceren Damar Şenel’in, müvekkiline cinsel istismarda bulunduğu, konumunu kullanarak bu istismarı sürdürdüğü ve müvekkilini tehdit ettiğini iddia etmesi ve savunmasının yanı sıra Damar ailesine yönelik hakarete varan sözleri nedeniyle Bıçak’a karşı kamuoyunda büyük tepki oluşmuştu.

Dava sonrası Ankara Barosu, Bıçak hakkında soruşturma açılmasına karar verirken, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “‘Mahkemelerde savunmanın ahlaki ya da hukuki bir sınırı olmalı mıdır’ sorusu, uzun süre hukuk dünyasını meşgul etmiş; nihayet modern hukuk, savunmanın etik ve yasal sınırlarını belirleyen kurallar öngörmüştür. Çünkü insan onurunun dokunulmazlığı, bütün hakların üzerindedir” diyerek, tepkisini dile getirmişti.