Cengiz Holding Cennet Koyu’nda: Kültürel varlıklar tahrip edildi

30 Mayıs 2021 Pazar

Cengiz Holding Cennet Koyu’nda: Kültürel varlıklar tahrip edildi

Birçok talanın ve yeşil alan tahribinin sorumlusu Cengiz Holding, bu kez de sahipleri olduğu Bodrumbir Turizm Yatırım A.Ş’nin Muğla Bodrum’daki Cennet Koyu mevkiinde bulunan 1’inci Derece Arkeolojik Sit Alanı’ndaki taşınmaz kültürel varlıkları tahrip etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘5’li çete’ olarak adlandırdığı Cengiz Holding’in doğa talanı sürüyor. Cengiz Holding bu kez de Bodrum Göl-Türkükü Mahallesi Cennet Koyu mevkiindeki taşınmaz kültürel varlıkları tahrip etti. Tahrip edilen alan, orman ve tarım arazisi alanı içerisinde de kalıyor.

Cengiz Holding’in bünyesinde bulunan Bodrumbir Turizm Yatırım A.Ş. Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer alan Cennet Koyu’nda “Sahil Düzenleme, Koruma Yapıları ve Dolgu Alanı” projesi hazırlayarak 11 Ocak 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na burayı yapılaşmaya açmak için ÇED başvurusunda bulunmuştu.

BirGün’de yer alan habere göre şirket, proje kapsamında dört mendirek ile iki plaj kurmayı planlıyor. Söz konusu proje alanı, ‘kültür varlıkları’, ‘tabiat varlıkları’, ‘3’üncü Derece Arkeolojik Sit Alanı’ ve ‘koruma alanı’ içerisinde yer alırken, proje çevresinde 71 bitki türü, 11 sistematik gruba ait toplam 82 tür ve 302 bireyle, endemik 17 sürüngen türü bulunuyor.

cengiz-holding-in-sahibi-oldugu-sirket-kulturel-varliklari-tahrip-etti-881501-1.

SOL PARTİ’DEN SUÇ DUYURUSU

SOL Parti Bodrum İlçe Örgütü, şirketin yaptığı tahribatı fotoğraflayarak Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. SOL Parti Bodrum İlçe Başkanı Oben Konyalıoğlu yaptığı açıklamada, “Doğayı ve kültürel varlıklarımızı tahrip eden Cengiz inşaat varsa, onurlu geçmişleri ile dürüst, namuslu devrimciler de var. Biz buradayız, bu yağmaya karşı, bu talana karşı duruyoruz ve direniyoruz. Gün gelecek, bu doğa katliamını yapanlar yargılanıp, hesap verecekler” diye konuştu.

Benzer Haberler