Cemal Canpolat’ın işe alım iddiaları İBB Meclisi gündeminde

Yayın tarihi: 10 Ekim 2023 Salı 7:44 pm - Güncelleme: 11 Ekim 2023 Çarşamba 12:32 am

CHP İstanbul İl Başkanlığı için yapılan seçimleri kaybeden Cemal Canpolat’ın İBB’deki işe alımlarla ilgili iddiaları İBB Meclisi’nde gündeme geldi. İBB Meclisi Temel Haklar Komisyonu Başkanı Ali Rıza Teke konuyla ilgili soru önergesi verirken CHP Grup Sözcüsü Mesut Kösedağı ise “Kongrede delegelerin oyunu almak için yapılmış bir açıklamadır” yanıtını verdi.

CHP İstanbul İl Kongresi’nde başkan adayı olan ancak seçimi kaybeden Cemal Canpolat’ın İBB’deki işe alımlarla ilgili iddiası İBB Meclisi gündemine geldi.  İBB Meclisi Temel Haklar Komisyonu Başkanı Ali Rıza Teke, konuya ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi.

Teke, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“İBB Başkanı İmamoğlu tarafından İBB ve iştirak şirketlerinde çalışmak üzere kaç delege işe alınmış yahut kaç delegeye işe alım sözü verilmiştir? Medyaya yansıyan delegelerin haricinde İBB Başkanlığında çalışan başkaca delegelerin olup olmadığı ne zaman açıklanacaktır? İmamoğlu tarafından CHP İl Başkanı olması için desteklenen Özgür Çelik’in seçilmesi amacıyla delegelere iş garantisinden başka hangi sözler verilmiştir? İBB’nin hangi makamları CHP’nin iç meseleleri için peşkeş çekilmektedir? İşe alınan delegeler ile de stratejik ve siyasi bir amaç mı güdülmektedir? Hem CHP delegesi olmaları hem de İBB çalışanı olarak maaş almaları siyasi etikle bağdaşmakta mıdır? İmamoğlu, halkın sorunlarına odaklanıp çözüm üretmek yerine vaktinin ve enerjisinin çoğunluğunu neden CHP’nin iç meselelerine harcamaktadır?”

“DELEGELERİN OYUNU ALMAK İÇİN YAPILMIŞ AÇIKLAMA”

Kösedağı, açıklamaların gerçekle alakası bulunmadığını söyleyerek, “Açıklama kişinin kendisini bağlar. Kongrede delegelerin oyunu almak için yapılmış bir açıklamadır. Önergeye ret vereceğiz” dedi.

AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz ise, “Sayın Canpolat sanırım 32 oyla seçimi kaybetmişti. Kurultayda teveccüh de gördü. İddialar ve tespitler çok net. Canpolat bizim 4,5 yıldır söylediklerimizi teyit etti. Hatta partilere personellerin hangi partilere göre dağıtılacağını da açıklamışlardı. İBB’de çalışan 15 delege var. Liste önümde, kamuoyunda da paylaşıldı. Sadece bir kişi bu dönem görev almamış. İBB imkanlarının İBB Başkanı’nın siyasi kariyeri için kullanılmasına karşıyız” diye konuştu.

“SİYASİ KAYIRIMCILIK AKP’NİN İŞİ”

Tekrar söz alan CHP’li Kösedağı da, ‘siyasi kayırmacılığın kendilerinin değil AK Parti’nin işi olduğunu” söyledi. İBB’deki işe alımlara değinen Kösedağı, şöyle devam etti:

“İşe alımlar Sayın Başkanımızın partimiz içinde en çok eleştirildiği konudur. Biz bize gelen talepleri İBB Kariyer üzerinden gerçekleştiriyoruz. İBB’de çalışan 90 bin kişinin parti üyeliklerine bakın, kaç kişi AK Partili, kaç kişi CHP üyesi görün. Hakkaniyetli, vicdani bir süreç yürüyor. Biz kimseye işe alma sözü vermedik. Arşiv araştırması bile 60-70 gün sürüyor.”

Soru önergesinin Başkanlık makamına havalesi oy çokluğuyla kabul edildi.

CANPOLAT NE DEMİŞTİ?

Canpolat, İmamoğlu hakkında şunları söylemişti:

“Belediye başkanı olduktan sonra CHP örgütünü dışarıda bırakmayı kabul edemiyorum. CHP’lilerin başka partiler üzerinden işe girmesini içime sindiremiyorum. CHP’lilerin sadece ilçe seçimlerinde, mahalle seçimlerinde, delege seçimlerinde işe girdiğini sevinerek duyuyorum. CHP delegelerini sadece size oy vermek için işe aldığınız bir dönemi kabul edemiyorum. Sevgili delegeler, CHP’den istifa edip İYİ Parti üzerinden işe girme dönemi pazar gününden itibaren bitecektir.”

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın: Cemal Canpolat değişimcilerin adayı olmak istedi