Cemaatten şikayetçi olmayan Enes Kara’nın babası haberler hakkında suç duyurusunda bulunacak

Yayın tarihi: 11 Ocak 2022 Salı 8:48 pm - Güncelleme: 12 Ocak 2022 Çarşamba 2:03 am

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi, 20 yaşındaki Enes Kara, kaldığı Nur Cemaati’ne ait evdeki baskıların ardından ve yaşadığı gelecek kaygısı nedeniyle yaşamına son vermişti. Oğlunun canına kıymasının ardından yaptığı açıklamalarla tepki çeken baba Mehmet Kara, basında yer alan haberler için yayın yasağı ve suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

Elazığ’da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan Enes Kara, kaldığı cemaat evindeki baskılar ve gelecek kaygısı nedeniyle yaşamına son verdi. Baba Mehmet Kara TELE1’e yaptığı açıklamada, ” Kaldığı yer güzel insanların kaldığı yer. Talebelerin kaldığı yer. Orada kalmasını tavsiye ettim. Devlet yurdunda başvuru yapmadık. Durumumuz iyi. Manevi olarak ahiretine faydası olsun istedim. Ben 25 yıldır Risale-i Nur okuyorum. Bir zararını görmedim. Ben bu cemaatin 25 yıldır içindeyim. Kaldığı yerde hiçbir sorun yoktu. Sürekli arkadaşlarıyla iletişim halindeydik. Birkaç ay kalır sonra alışır dedim. Cenazeyi aldık şu an dönüyoruz Hatay’a. Biz kimseden şikayetçi değiliz. Olaydan sonra durumunu daha iyi anladık” ifadelerini kullanmıştı.

Baba Kara’nın açıklamaları yurttaşların tepkisini çekti. Oğlunun cemaat yurdundaki yaşadığı baskılara sesini çıkartmayan Mehmet Kara basında yer alan haberler için yayın yasağı talebi ve haberi yapan gazeteciler için suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

Hayatına son veren Enes Kara’nın kaldığı yer Nur Cemaati’ne ait çıktı

“CEMAATCİ OLSAYDI İNTİHAR ETMEZDİ”

Açıklamalarıyla yurttaşların tepkisini çeken baba Mehmet Kara oğluyla ilgili şu ifadeleri de kullandı:
“Bu olayı cemaate yıkmaya çalışıyorlar,. Cemaatçi olsaydı intihar etmezdi”

Baba Mehmet Kara, Enes Kara’nın Hatay Belen’de bulunan bir mezarlığa defnedildiğini de söyledi.