Cem Küçük, Mahfi Eğilmez’den özür diledi: Canlı yayın heyecanı

20 Eylül 2021 Pazartesi

Cem Küçük, Mahfi Eğilmez’den özür diledi: Canlı yayın heyecanı

“Mahfi Eğilmez’in Merkez Başkanı’yken ekonomiyi batırdı” gafı gündem olan Cem Küçük, ‘canlı yayın heyecanı’ diyerek Eğilmez’den özür diledi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez’le ilgili gafı gündem olan Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, konuya ilişkin yeni bir yazı kaleme alarak Eğilmez’den özür diledi.

Gaf için “canlı yayın heyecanı” diyen Küçük yazısında “Mahfi Eğilmez Merkez Bankası Başkanlığı yapmadı, doğru. 1997’de 5 ay Hazine Müsteşarlığı yaptı. 2001 krizi 4 yıl sonra çıktı. Canlı yayının heyecanıyla benim gibi bilgisine güvenen birinin daha dikkatli olması lazım. Bu anlamda Mahfi Bey’den özür dilerim. Tabii muhalifler, ‘ Oo Cem Küçük gaf yaptı’ diye haber yapıp ne demek istediğimi odaklanmadılar. Canları sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Küçük,  “Gelelim haklı olduğum tarafa. 2001 krizine giden yolda 1990’lardaki herkesin katkısı var. Mahfi Eğilmez bundan azade değil. Mahfi Eğilmez tipik bir eski Türkiye bürokratıdır. Onun dönemine bir bakalım Nejat Özonay Twitter’da yazmış. Ben de burada alıntılayayım. Sayın Eğilmez Hazine Müsteşarı olduktan sonra ‘%100,99’da aldığı borçlanma faizini 6 ayda %122,53’e, bileşik faizi %147,87’e çıkarttı. Yüksek faize rağmen ortalama TÜFE’yi %77,6’dan alıp 6 ayda %96,1’e yükseltti.’ Eğilmez 5 ay görev sonunda ekonominin battığını görünce istifa etti. Yani 2001 krizi durduk yere gelmedi. 5 Nisan 1994’teki krizden bu yana alınan her yanlış karar 2001 krizini getirdi…” diye yazdı.

YAZININ TAMAMI

Cem Küçük’ten büyük gaf! Mahfi Eğilmez’i ‘MB Başkanı’ yaptı

NE OLMUŞTU?

Cem Küçük Habertürk yayınında Mahfi Eğilmez ile ilgili “2001’de Merkez Bankası başkanıyken ekonomiyi batırdı” demişti. Eğilmez ise Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla, “Hayatımda Merkez Bankası’nda hiç görev yapmadım” yanıtını vermişti.

Benzer Haberler