Celal Şengör: İstanbul depreminde 100 bin kişi ölebilir

20 Mart 2023 Pazartesi

Resmi verilere göre 49 binden fazla kişinin öldüğü deprem felaketinin ardından CNN International, olası İstanbul depremi hakkında bir analiz yayınladı. CNN’e konuşan Prof. Dr. Celal Şengör, “Benim tahminim yaklaşık 100 bin kişi. Büyük bir yıkım olacak” dedi.

CNN International’a konuşan Türkiye’nin önde gelen yer bilimcilerinden Prof. Dr. Celal Şengör, “İstanbul’un görünümü pek parlak değil. Hem de hiç parlak değil. Eğer önümüzdeki yirmi yıl içinde İstanbul’da büyük bir deprem olmazsa, hepimiz çok şaşırırız. İşte deprem bu kadar yakın. Bu sadece bir olasılık, ama olasılık yüksek.” diye konuştu.

Bununla birlikte, çevresinde Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu olmak üzere iki önemli fay hattı bulunan Türkiye, dünyanın sismik açıdan en aktif bölgeleri arasında yer alıyor. Bu jeolojik gerçeklik, İstanbul’un depreme hazırlığı konusundaki endişeleri de artırıyor.

Esenler Otogarı’ndan tedirgin eden görüntüler! Kolonlar çatlamış, demirde korozyon var

İstanbul, yaklaşık 16 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Londra Jeoloji Derneği’ne göre şehir, İstanbul’un 20 kilometre yakınından ve Marmara Denizi’nden geçen Kuzey Anadolu fayının tehlikeli bir şekilde yakınında yer alıyor.

Tarihsel olarak Kuzey Anadolu fayı, 1999 yılında yakındaki İzmit şehrini vuran, 17 binden fazla insanın ölümüne neden olan 7,6 büyüklüğündeki deprem de dahil olmak üzere birçok feci depreme yol açtı.

“7,2 İLE 7,8 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLMASI BEKLENİYOR”

Uzmanlar Kuzey Anadolu fayında meydana gelebilecek yeni bir depremin 7,2 ile 7,8 arasında bir büyüklüğe ulaşabileceğini ve bunun Türkiye’nin ticaret ve sanayi merkezi için yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini tahmin etti. Ancak böyle bir depremin zamanlamasını tahmin etmek mümkün değil.

Depremde mezar olmayı bekleyen binayı terk edip ‘çürüktür’ pankartı astı

Prof. Dr. Şengör, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu büyüklükte bir depremin yakında gerçekleşeceğini ön görebiliriz, ancak yapabileceğimizin en iyisi bu. Bunu tahmin etmenin hiçbir yolu yok.” dedi.

İşte İstanbul’un en riskli ve en sağlam ilçeleri

KANDİLLİ RASATHANESİ’NDEN 14 BİN ÖLÜ TAHMİNİ

Diğer taraftan, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen bir çalışmada, İstanbul’da 7,5 büyüklüğünde bir depremin gece meydana gelmesi halinde ölü sayısının 14 binden fazla olacağı tahmin edildi. Ancak, bazı uzmanlar can kaybının çok daha fazla olacağına açıkladı.

ŞENGÖR: BÜYÜK BİR YIKIM OLACAK BENİM TAHMİNİM 100 BİN KİŞİ ÖLECEK

Şengör, “Benim tahminim yaklaşık 100 bin kişi. Büyük bir yıkım olacak. Sadece sarsıntının doğrudan etkisini düşünemezsiniz, sarsıntıyı neyin takip edeceğini de düşünmelisiniz. Yağmalar, yangınlar, salgın hastalıklar olacak.” dedi.

Naci Görür: İstanbul depremi Türkiye ekonomisini çökertir!

“İSTANBUL NÜFUSUNUN DÖRTTE BİRİNDEN FAZLASI EVSİZ KALABİLİR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin güncel tahminlerine göre İSE Kuzey Anadolu fayı üzerinde meydana gelebilecek 7,5 büyüklüğündeki bir deprem, kentte yaklaşık 90 bin binanın yıkılmasına ve 260 bin binanın da ciddi hasar görmesine yol açacak. Bu durum ise İstanbul nüfusunun dörtte birinden fazlasına tekabül eden yaklaşık 4,5 milyon kişiyi evsiz bırakacak.

NTV’nin aktardığına göre; öte yandan, Türkiye’de geçen ay meydana gelen depremde 48 binden fazla insanın hayatını kaybetmesinin ardından İstanbul, uzmanların her an vurabileceğini söylediği depreme karşı savunmasını güçlendirmek için hazırlık yapmaya başladı. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, büyük bir depreme hazırlık çabalarının bir parçası olarak, yetkililerin “afete hazırlık için yol haritası” olarak tanımladıkları planı yürürlüğe koydu.

“DEPREM HASARI OLMADAN ÇÖKEBİLECEK 318 BİNA TESPİT EDİLDİ”

Söz konusu plan, kent fonlarının afete hazırlık programına daha fazla tahsis edilmesinin yanı sıra vatandaşlara barınak, su ve enerji gibi kritik hizmetleri sağlamak için kurulacak yeni acil durum noktalarının ayrıntılarını da içeriyor. Ancak kentin önceliklerinin başında İstanbul’daki binaların güvenliğini değerlendirmek için hızlı tarama sistemi geliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üç yılı aşkın bir süredir, yeni deprem yönetmeliklerinin yürürlüğe girdiği 2000 yılından önce inşa edilen binalar için bina değerlendirmesi yapıyor. Bu hizmet artık ücretsiz olarak veriliyor ve belediye Şubat ayındaki depremden bu yana başvuruların 100 bini aştığını açıkladı.

Belediyenin Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Özlem Tut, şu ana kadar denetlenen 29 bin binanın yüzde 50’sinin yüksek yıkılma riski altında olduğunu belirterek, “Ayrıca, herhangi bir deprem hasarı olmadan çökebilecek 318 bini tespit ettik.” ifadelerini kullandı.