Topraklar bitti şimdi de kumsallara sıra geldi!

9 Temmuz 2020 Perşembe

Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, Muğla sahillerinde belediyenin imar yetkisinin özel şirkete devredildiğini, şirketin yönetim kurulunda Hürriyet yazarı Fatih Çekirge de yer aldığını yazdı.

Gazeteci Orhan Uğuroğlu, bugünkü yazısında; Muğla Valiliği ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı iştiraki MUÇEV’in bünyesindeki sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri ve koyların Anayasa’ya aykırı biçimde “Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi” adlı özel kuruluşa devredildiğini ve 16 Mayıs tarihinde kurulan şirketin, tüm sahilleri dilediği gibi kullanabileceğini yazdı.

Orhan Uğuroğlu yazısında, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün “Muğla sahillerine çöktüler. Halkın kullanımına açık olması anayasa ve yasalarla belirlenen cennet sahillerimizin özel bir şirkete peşkeş çekilmesine itirazımız var. Yerel Yönetimler yasasına göre tüm bu sahillerin imar planlarını yapma yetkisi belediyelere aittir. Bu uygulama ile belediye devre dışı bırakılmış, yağmalamaya uygun yapı oluşturulmuş ve anayasa ile yasalar görmezden gelinmiştir.” ifadelerine de yer verdi.

Şirketin yönetim kurulunda, AKP eski Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu’nun kızı Şadan Kaptanoğlu Dikici, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’ın yanı sıra Hürriyet Gazetesi yazarı Fatih Çekirge’nin de yer aldığını yazdı.

Yazının tamamı için tıklayın

KOY, KIYI VE LİMANLAR ÖZELE DEVREDİLDİ

Akyaka
Kadın Azmağı
Akbük
Ölüdeniz
Belcekız
Kumburnu
Çalış
Şat Burnu
Sarıgerme
Kız kumu
Datça iskele
Kargı
Gümüşlük
Bitez
Datça Korubük
Karaincir
Marmaris
Karacasöğüt
Kayaköy
Gemiler Koy
Selimiye iskele
Göcek Fethiye yat iskelesi

Benzer Haberler