Çavuşoğlu Ukrayna’da: Ateşkes umudumuz biraz daha arttı! İşte dakika dakika tüm gelişmeler

17 Mart 2022 Perşembe

Rusya-Ukrayna savaşı 22. gününde. Sahadaki çatışmalar sürerken, taraflar birbirlerine ağır suçlamalarda bulunuyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Rusya’nın ardından Ukrayna’da temaslarda bulundu.

Rusya, Ukrayna arasındaki savaşın 22. güne girildi. İki ülke arasındaki müzakereler devam ederken, ABD Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık uçaksavar ve tanksavar yardımı yapacağını duyurdu.

Müzakerelerden henüz sonuç çıkmazken tarafların karşılıklı suçlamaları da devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna güçlerinin Harkiv istikametinde Rusya’ya ilerleyen sivillerin bulunduğu konvoya ateş açması sonucu 4 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ukrayna da Rusya’yı tahliye konvoylarına saldırmakla suçluyor.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın Putin’e yönelik ‘savaş suçlusu’ ifadesini kullanması ipleri gerdi. Kremlin, “Bombaları dünya çapında yüz binlerce insanı öldüren devlet başkanının bu tür söylemlerini kabul edilemez ve affedilemez buluyoruz” açıklamasında bulundu.

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın ardından Ukrayna’da temaslarda bulundu.

CANLI ANLATIM

00:53 | ZELENSKİ MACRON İLE GÖRÜŞTÜ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefonda görüşerek Rusya-Ukrayna savaşın durdurulması için barışçıl diyalogun önemini değerlendirdi. Zelenski, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile diyaloğumuz devam etti” ifadelerine yer verdi. Rusya’nın saldırılarına karşı mücadelede, özellikle savunma alanında halka yönelik destek konuları ele aldıklarını aktaran Zelenski, “Barışçıl diyaloğun sürdürülmesine özel önem verilmektedir. Savaş karşıtı koalisyonu güçlendirmemiz gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

00:08 | AVRUPA KONSEYİ’NDEN BELARUS KARARI

Belarus’un, Avrupa Konseyi’nin faaliyetlerine katılma hakkı askıya alındı. Avrupa Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Komitesi’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırılara aktif şekilde katıldığı gerekçesiyle Belarus ile ilişkiyi askıya almaya karar verdiği belirtildi.

22:00 | ZELENSKİ YARALILARI HASTANEDE ZİYARET ETTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Voladimir Zelenski, başkent Kiev bölgesinde Rus ordusunun düzenlediği saldırılar sonucu yaralananları hastanede ziyaret etti.

21:44 | “KENTİN YÜZDE 90’I YOK OLDU”

Rus ordusunun saldırısı altındaki Mariupol Belediyesi, şehrin yüzde 90’ının saldırılar nedeniyle yok olduğunu açıkladı.

20:27 | ZELENSKİ NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’NE ADAY GÖSTERİLDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rus bombardımanında yaralanan sivilleri tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti. Zelenski ve Ukrayna halkı Nobel Barış Ödülüne aday olarak gösterildi.

16:44 | ERDOĞAN, PUTİN’LE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Vladimir Putin’in saat 16.00’da görüştüğünü açıkladı. Erdoğan, görüşmede insani koridorların işletilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Putin ve Zelenski’ye Türkiye davetini de yineledi.

Erdoğan, Putin’le görüştü: Zelenski ile misafirim olun

16:33 | ÇAVUŞOĞLU UKRAYNA’DA: ATEŞKES UMUDUMUZ BİRAZ DAHA ARTTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın ardından Ukrayna’da temaslarını sürdürüyor. Çavuşoğlu, ziyaret neticesinde ateşkes umutlarının biraz daha arttığını belirterek, en kısa zamanda liderler düzeyinde bir buluşmanın zemininin hazırlanması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin başından beri bu süreçte ilkeli bir tutum sergilediğini aktaran Çavuşoğlu, her iki ülkeyle de diyalogu olan bir ülke olarak savaşın durdurulması yönünde samimi çabalar sarf ettiğini söyledi. Çavuşoğlu, “Bu iki ziyaretim neticesinde savaşlarla ilgili kesin bir şey söylemek zor olur ama ateşkes umudumuz biraz daha artmıştır” dedi.

Moskova’da gündeme gelen konular ve edinilen izlenimler hakkında Dmitro Kuleba’ya bugün bilgi verdiklerini ifade eden Çavuşoğlu, en kısa zamanda liderler düzeyinde bir buluşmanın zemininin de hazırlanması gerektiğini aktardı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ise, “Kararlılığınız, cesaretiniz ve şahsen ziyaretiniz, Türkiye’nin aktif bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor” dedi. Kuleba, “Türkiye’yi garantör olmasını istediğimiz ülkeler arasında görüyoruz” diye konuştu.

13:34 | RUSYA: GÖRÜŞMELERDE ÖNEMLİ İLERLEME OLDUĞU HABERLERİ YANLIŞ

Rusya tarafından yapılan açıklamada Ukrayna ile yapılan görüşmelerde büyük ilerleme olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

13:21 | RUSYA’DAN YAPTIRIMLAR SONRASI İLK DIŞ BORÇ ÖDEMESİ

Rusya yaptırımlar sonrası ilk kez dış borç ödemesi yaptı. Rus hükümeti 117 milyon dolar bedelli tahviller için gerekli ödemenin yapıldığını açıkladı.

Rusya’nın 300 milyar dolar değerinde uluslararası rezervinin dondurulması nedeniyle tahvillerden doğan dış borç ödemelerine ilişkin süreç sonucunda temerrüde düşme ihtimali doğmuştu.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’li yatırımcıların Rusya’nın yapacağı borç ödemelerinden muaf tutulduğu duyurulmuştu. Ancak bankaların yaptırım endişesiyle Rusya’nın döviz cinsinden ödemelerini kabul edip etmeyeceğine yönelik süreç belirsizliğe girmişti.

Rusya’dan yaptırımlar sonrası ilk dış borç ödemesi

13:11 | PUTİN: ARAMIZDA HAİNLER VAR

Vladimir Putin, “Aramızda bazı hainler var. Bunlar, üst sınıfa çıkmak için annesini bile satar. Üstün ırk olarak gördükleri Batılılar gibi olmak istiyorlar. Onlara özeniyorlar.” dedi.

11:55 | ‘UKRAYNA NE KADAR ÇABUK ANLARSA HAREKAT O KADAR ÇABUK BİTER’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, “Ukrayna tarafsız ülke olması gerektiğini ne kadar çabuk anlarsa harekat o kadar çabuk biter” açıklamasını yaptı.

11: 26 | ZELENSKİ ALMAN PARLAMENTOSUNA SESLENDİ

Zelenski, “Ukrayna, Avrupa Birliği’ne (AB) katılacak. Her bomba Avrupa ile aramızda örülen duvara yeni taş ekliyor. Binlerce kişi 3 hafta içinde hayatını kaybetti. İşgalciler 180 çocuğu öldürdü. Savaşa form temin edebilmek için Rusya sizi ve diğer ülkeleri kullanıyor. Rus güçleri ayrım yapmadan saldırıyor” dedi.

10:22 | RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Son 24 saatte Ukrayna ordusuna ait 46 askeri altyapı unsuru yer aldı. Bunlar arasında, S-300 de dahil olmak üzere 11 uçaksavar füze sistemi, çoklu roketatar sistemi, 3 komuta merkezi, bir radar istasyonu, 7 mühimmat deposu, 18 askeri teçhizat toplama alanı yer aldı.

Operasyonun başlangıcından beri Ukrayna’ya ait 181 uçak ve helikopter, 172 insansız hava aracı, 170 uçaksavar füze sistemi, bin 379 tank ve diğer zırhlı muharebe aracı, 133 çok namlulu roketatar sistemi, 514 topçu sisteminin yanı sıra bin 168 özel askeri araç imha edildi.” dedi.

09:26 | MARİUPOL’DEN 295 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nden (DHC) yapılan açıklamaya göre, Mariupol ve çevresindeki yerleşim birimlerinden son 24 saatte 295 kişi tahliye edildi. Aralarında 66 çocuk da yer aldı.
5 Mart ve 17 Mart tarihleri arasında Mariupol’den tahliye edilen kişi sayısı bin 614 oldu.

07:00 | ABD, TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR ETTİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon konuşmasında Türkiye’ye Ukrayna’ya yardımları için teşekkür etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, Blinken’ın Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı duymasından ve ihtiyaç duyduğu bir zamanda Ukrayna’ya yardım etmesinden ötürü teşekkür ettiğini aktardı.

02:55 | ZELENSKİ, MÜZAKERELERDEKİ ÖNCELİKLERİNİ AÇIKLADI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya ile Ukrayna’daki savaşla ilgili müzakerelerde önceliklerinin çatışmanın sona ermesi, güvenlik garantileri, egemenlik ve toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması olduğunu belirtti.

Zelenski, gece yayımladığı video mesajında, önceliğin Ukrayna devletinin gerçek korunması olduğunu kaydederek, “Müzakerelerde önceliklerim kesinlikle net. Savaşın sona ermesi, güvenlik garantileri, egemenlik, toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması, ülkemiz için gerçek garantiler, ülkemizin gerçek korunması.” dedi.

Rus askerlerine de seslenen Zelenski, Ukrayna’daki savaş alanında ölmektense silahlarını bırakmalarını önerdi. Zelenski, “Silahını bırakan her Rus askeri, bir şans elde edecek. Hayatta kalma şansı. Özellikle onlara sesleniyorum. Bu savaşın kazanına atılan askerlere. Ve hala kendini koruma içgüdüsü olan diğer Rus askerlerine. Silahlarınızı bırakın. Bu, savaş alanında, bizim topraklarımızda ölmekten iyidir.” diye konuştu.

Rus uçaklarının, kuşatılmış Mariupol’daki yüzlerce insanın saklandığı tiyatroya kasıtlı olarak güçlü bir bomba attığını ve bunun sonucunda binanın yıkıldığını vurgulayan Zelenski, “Ölü sayısı henüz bilinmiyor. Rusya’nın halkımıza, Mariupol’umuza, Donetsk bölgemize yaptıklarından dolayı kalbim parçalanıyor. Rusya vatandaşları. Mariupol ablukanızın İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Leningrad ablukasından farkı nedir?” ifadesini kullandı.

Uygulanan yaptırımlara rağmen, Rus ekonomisinin hala Ukrayna’da “savaş makinesini” tutmaya devam ettiğini kaydeden Zelenski, bu nedenle Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketlerine ihtiyacın olduğunu, dünyanın nihayet Rusya’nın bir terör devleti haline geldiğini resmen kabul etmesi ve en önemlisi, Ukrayna’nın daha fazla destek alması gerektiğini vurguladı.

Vladimir Zelenski, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yaptığı görüşmede, Avrupa ülkelerine sığınan Ukrayna vatandaşlarının desteklenmesi konusunda anlaştığını da dile getirdi.

00.50 | ABD Başkanı Joe Biden’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için kullandığı, “O bir savaş suçlusu” sözlerine cevap veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bombaları dünya çapında yüz binlerce insanı öldüren devlet başkanının bu tür söylemlerini kabul edilemez ve affedilemez buluyoruz” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, bir gazeteci tarafından yöneltilen “Gördüklerinizden sonra Putin’e savaş suçlusu demeye hazır mısınız?” sorusuna Biden, “Bence o bir savaş suçlusu” şeklinde cevap vermesinin ardından Rusya’dan tepki gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bombaları dünya çapında yüz binlerce insanı öldüren devlet başkanının bu tür söylemlerini kabul edilemez ve affedilemez buluyoruz” dedi.

Biden daha önce Putin için, “katil” ifadesini kullanmış, fakat 13 Nisan 2021’de Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde bu kelimeyi kasıtlı olarak kullanmadığını belirtmişti.

00.20 | BEYAZ SARAY: ABD’NİN UKRAYNA YARDIMLARI SAVUNMA AMAÇLI

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Ukrayna’ya yönelik açıkladığı güvenlik yardımlarının “taarruz” değil “savunma” amaçlı olduğunu bildirdi.

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’nin bugün Ukrayna için açıkladığı 800 milyon dolarlık savunma yardımı paketinde hava savunma sistemleri bulunduğunu anımsatan bir gazeteci, Psaki’ye “Ukrayna’ya hava savunma sistemi veriyorsunuz ancak savaş uçağı vermiyorsunuz. Amaç gerginliği azaltmaksa bu ikisi arasındaki fark ne?” sorusunu yöneltti.

Psaki de “Bizim Ukrayna’ya sağladığımız yardımlar taarruz değil savunma amaçlı. Dolayısıyla hava savunma sistemleri savunma amacıyla kullanılırken uçaklar taarruz amacıyla kullanılıyor.” yanıtını verdi.

ABD’nin Ukrayna’ya savaş uçağı verilmesi ve Ukrayna’da uçuşa yasak bölge tesis edilmesi konusundaki tutumunu değiştirmediğini belirten Psaki “Biz 3. Dünya Savaşı istemiyoruz.” dedi.

Psaki “gerginliği artırmamak” için kendilerinin Ukrayna’ya savaş uçağı vermeyeceklerini ancak diğer NATO müttefiklerinin bu konudaki kararlarına da karışmayacaklarını kaydetti.

00.10 | RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI:  UKRAYNA, RUSYA’YA İLERLEYEN KONVOYA ATEŞ AÇTI 4 KİŞİ HAYAINI KAYBETTİ

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Ukrayna’da insani yardım koridorları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Ukrayna tarafının insani yardım koridoru boyunca Rusya’ya doğru tahliye edilmek için ilerleyen sivillerin bulunduğu otobüs konvoyuna bir kez daha ateş açtığını belirten Mizintsev, “Sonuç olarak 4 kişi öldü, yaralılar var.” ifadelerini kullandı.

 

Mizintsev, Ukrayna tarafının, yerli ve yabancı vatandaşların tahliyesini organize etmek için her yöne insani koridorların güvenliğini sağlamak amacıyla tüm koşullara kesinlikle uymasını istedi.

Mariupol’de insani yardım operasyonunun devam ettiğini aktaran Mizintsev, bir gün içinde insani yardım koridorundan 89’u yabancı olmak üzere 31 bin 367 kişinin tahliyesinin sağlandığı bilgisini paylaştı.

Öte yandan Mizintsev, Ukrayna’nın Mariupol Belediye Meclisinin, Rus uçaklarının şehirde yüzlerce sivilin saklandığı tiyatro binasını bombaladığı yönündeki açıklamasını yalanladı.

Rus Hava Kuvvetlerinin 16 Mart’ta Mariupol şehrindeki hedeflere yönelik hiçbir görev gerçekleştirmediğini kaydeden Mizintsev, Ukraynalı silahlı güçlerin mayınlanmış tiyatro binasını bombalayarak provokasyon gerçekleştirdiğini savundu.

Benzer Haberler