Çavuşoğlu: Türk mahkemeleri, AİHM’in ‘Kavala’ kararını uyguladı

14 Aralık 2021 Salı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tutuklu iş insanı Osman Kavala hakkındaki kararını Türk mahkemelerinin uyguladığını söyledi. Çavuşoğlu, Fransa’nın AİHM kararlarını 10 yıldır uygulamadığını iddia etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde muhalefet milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Avrupa Konseyi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) iş insanı Osman Kavala hakkındaki kararlarına ilişkin konuşan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Türk mahkemeleri Kavala işi ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararını uygulamıştır ve serbest kalmıştır. Kavala hakkında başka davalar olduğu için Kavala hapisten çıkmamıştır. İnsan Hakları Mahkemesi kararları sadece Türkiye için mi geçerlidir yoksa 47 ülke için mi geçerlidir. Hepsi için geçerlidir. Fransa AİHM kararlarını 10 yıldır uygulamıyor. Hani demokraside en ön planda olan ülkelerden Norveç varya; 2, Almanya 5 yıldır uygulamıyor. Bu ülkeler AİHM kararlarını uygulamazken neden Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi sadece Türkiye’yi hedef alıyor. Bizim itirazımız bu. Burada çifte standart vardır, bunlar siyasettir.”

Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan’ın Amerikalı akademisyen Henri Barkey ile görüştüğünü söyledi. CHP’li Engin Altay’ın, Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan’ın Barkey ile görüştüğü iddialarına CHP’ye ithafen “İçiniz acıyor mu, Bu görüşmenin sebebi nedir? Pazarlık nedir? Buna sessiz kalacak mısınız? Büyükelçime sordum, görüşmedim dedi. ABD’nin kayıtlarında var” yanıtını verdi.

Kavala için 3’üncü kez ret kararı!

 

Benzer Haberler