Çavuşoğlu: Rusya kendince madde koydurmuş, boğazları kapatamayız

25 Şubat 2022 Cuma

Çavuşoğlu: Rusya kendince madde koydurmuş, boğazları kapatamayız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşıyla gündeme gelen Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin maddelerini hatırlattı. Çavuşoğlu, “Rusya’ya Boğazları kapatamayız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temasları çerçevesinde bulunduğu Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi. Çavuşoğlu, Rusya’nın ilhakına karşı olduklarını ve bölgede savaş istemediklerini söyledi. Çavuşoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni hatırlatarak Rusya’ya boğazların kapatılamayacağını ifade etti.

“SAVAŞIN TARAFI DEĞİLİZ”

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre Dışişleri Bakanı, “Türkiye’nin başından beri bu konudaki tutumu net. Biz her ikisiyle de iyi ilişkileri olan bir devlet olarak tansiyonun düşmesi için elimizden gelen sağduyulu çabayı gösterdik. Bir ilhaka ya da savaşa karşıyız, tanımaya karşıyız. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Biz savaşın tarafı değiliz. Herhangi bir çatışmanın içinde olacak bir ülke değiliz. Dengeli ama hakkaniyetten yana uluslararası hukuktan yana ilkesel tutumumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Bu askeri harekatın bir an önce bitmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

Tüm dünya tedirgin! Rusya, Çernobil Nükleer Santrali’ni ele geçirdi

“BİZ GEÇİŞİ YASAKLASAK DA RUSYA’NIN HAKKI VAR”

Ukrayna’nın boğazları Rusya gemilerine kapatma talebini de değerlendiren Çavuşoğlu, “Montrö Antlaşması’nın maddeleri gayet açık ve net. Bugüne kadar Türkiye Montrö Antlaşması’nı tereddütsüz her seferinde uygulamıştır. Yani Türkiye’nin taraf olmadığı bir savaşta, savaşın tarafı olan ülkelerle ilgili alınabilecek tedbirleri var. Boğazlardan savaş gemilerinin geçişini Türkiye durdurabilir. Ama Montrö Sözleşmesi’nde ayrıca bir şey var. Burada savaşın tarafı olan ülkelerin gemilerinin kendi üslerine dönme talebi olursa, o zaman ona izin verilmesi gerekiyor. Uzmanlarımız bir kere savaş hali var mı onu çalışıyor. Ukrayna bunu ülkenin tamamını işgal yönünde bir askeri harekat olarak tanımlıyor. Savaş halini hukuken kabul edersek bu süreç başlayacak. İkincisi, savaş halini kabul edersek, Montrö bağlamında savaş gemilerinin geçişini yasaklayacağız. Ama yasaklasak da Rusların böyle bir hakkı var. Sözleşme yapılırken, Rusya kendisince madde koydurmuş. 19’uncu, 20’nci, 21’inci madde bunları düzenliyor. En sonunda diyor ki, ‘kıyıdaş ülkenin gemisi kendi üssüne dönme talebiyle geçmek isterse buna izin verilir.'” ifadelerini kullandı.

“HER ŞEY BİZİM ELİMİZDE DEĞİL”

“Biz askeri harekatın hemen durmasını istiyoruz” diyen Çavuşoğlu, “Dün bu amaçla Cumhurbaşkanı’mız, Putin ile bir görüşme yaptı. Geçtiğimiz günlerde (Rusya Dışişleri Bakanı) Sergey Lavrov ile görüştük. (Ukrayna Dışişleri Bakanı) Dmitro Kuleba ile de görüşmüştük. Onları ‘Antalya’da bir araya getirebilir miyiz’ diye konuşmuştuk. Rusya ikili konuları konuşmak için bir araya geliriz. Kuleba şimdi New York’ta. Biz yardımcısı Emine Hanım ile görüştük. Onlar, sekiz saat içinde Kiev’e gelebileceklerini söylüyorlar. Biz çabalarımızı sürdüreceğiz ama her şeyin bizim elimizde olmadığını da başından beri söylüyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu: Türkiye, Montrö’ye sadık kalmalı

 

Benzer Haberler