Cannes’da ödüller sahiplerini buldu, jüri başkanı pot kırdı

18 Temmuz 2021 Pazar

Cannes’da ödüller sahiplerini buldu, jüri başkanı pot kırdı

Bu yıl 74’üncüsü düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Törende jüri başkanı Spike Lee pot kırdı, başka bir ödülü açıklarken yanlışlıkla ‘Titane’ın Altın Palmiye kazandığını söyledi.

Fransa’nın Cannes kentinde 6 Temmuz’da başlayan ve bu yıl 74’üncüsü düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

Jüri başkanı usta yönetmen Spike Lee’nin yanlışlıkla ‘Altın Palmiye’ kazanan filmi erken açıkladığı festivalde, ödül Fransız Julia Ducournau’nun yönettiği ‘Titane’ filmine verildi. Ducournau, bu ödülü kazanan ikinci kadın yönetmen oldu.

Spike Lee başkanlığındaki Cannes Film Festivali jürisinde Mati Diop, Maggie Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Jessica Hausner, Mylène Farmer, Tahar Rahim, Kleber Mendonça Filho ve Song Kang-Ho yer aldı

En iyi yönetmen ödülünü ise ‘Annette’ isimli filmiyle Fransız yönetmen Leos Carax aldı. Kısa film dalında jüri özel ödülü Brezilyalı yönetmen ve senarist Jasmin Tenucci’nin ‘Ceu de Agosto’ya verilirken, Altın Palmiye ödülüne Hong Konglu yönetmen Tang Yi’nin ‘Tian Xia Wu Ya’ filmi layık görüldü.

Altın Kamera ödülü de ‘Murina’ filmiyle Hırvat asıllı yönetmen Antoneta Alamat Kusijanoviç’e verildi. İtalyan yönetmen Marco Bellocchio, Onursal Altın Palmiye ödülünü aldı.

En iyi erkek oyuncu “Nitram” filmindeki rolüyle Amerikalı aktör Caleb Landry Jones, en iyi kadın oyuncu ise ‘Verdens Verste Menneske’ filmindeki performansıyla Norveçli aktris Renate Reinsve seçildi.

Jüri Özel Ödülü’nü de İsrail asıllı yönetmen Nadav Lapid’in ‘Ha’berech’ ile Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un ‘Memoria’ filmleri aldı.

Japon yönetmen Hamaguchi Ryusuke’nin yönettiği ve Takamasa Oe ile yazdığı ‘Drive My Car’ en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.

Büyük Ödül, İran asıllı Asghar Farhadi’nin yönettiği ‘Ghahreman’ ile Finlandiyalı Juho Kuosmanen’in yönettiği ‘Hytti N6’ filmlerine verildi.

Julia Ducournau

Benzer Haberler